Popis:
Charakteristika veta
Veta je základná syntaktická jednotka s uceleným významom.
Veta sa skladá z vetných členov (podmet, prísudok, predmet, príslovkové určenie, prívlastok, prístavok) a z vetných skladov (prisudzovací, určovací, priraďovací).
1. Delenie viet podľa zloženia
A) Jednoduchá (holá) veta
Je to veta, ktorá sa skladá zo základných vetných členov (podmet, prísudok) a vyjadruje jednu myšlienku. Jednoduchá veta obsahuje len prisudzovací sklad.
Príklady jednoduchej vety
Medzi príklady jednoduchej vety patria Peter píše., Varí., Žiak sa učí., Učiteľ vysvetľuje., Dieťa štvornožkuje., Výťah ide., voda tečie., Prší., Robotník majstruje.
B) Rozvitá veta
Je to veta, ktorá sa skladá zo základných vetných členov (podmet, prísudok), aj z rozvijajúcich vetných členov (predmet, príslovkové určenie, prívlastok, prístavok), vyjadruje jednu myšlienku.
Príklady rozvitej vety
Medzi príklady rozvitej vety patria Blonďavý Peter píše., Varí obed., Usilovný žiak sa učí., Dieťa štvornožkuje doma., Výťah ide pomaly., pitná voda tečie., Robotník majstruje kuchyňu., Bratislava, hlavné mesto Slovenska láka turistov.
C) Zložená veta
Zložená veta sa v slovenčine nazýva aj súvetie. Je to veta, ktorá sa skladá z viacerých myšlienok.
Príklad zloženej vety
Medzi príklady zloženej vety patria Blonďavý Peter píše list v ktorom opisuje minulú skúšku., Usilovný žiak sa učí, pretože chce mať kvalitné vzdelanie. Výťah ide pomaly, lebo je starý., Robotník majstruje kuchyňu, ktorú navrhli budúci užívatelia spolu s architektom. Bratislava , hlavné mesto Slovenska, láka turistov, ktorí si v meste nájdu veľa zážitkov.
...
Kľúčové slová:
veta
holá veta
rozvinutá veta
zložená veta
oznamovacia veta
zvolacia veta
opytovacia veta
želacia veta
rozkazovacia veta
syntaktika
slovo
jazyk
vetný člen
súvetie
vetný základ
Obsah:
- 1. Charakteristika vety
2. Delenie viet podľa zloženia
3. Delenie vety podľa modálnosti
Zdroje: