Popis:
Každá veda si pre zachytenie svojich štruktúrnych častí vytvára pojmy, aby nimi pokryla celé oblasti svojho záujmu. Aj etika má sieť základných pojmov - svoj kategoriálny systém.
Pojmy „dobra“ a „zla“ sú najzákladnejšie pojmy etiky. Keď hovoríme o kategóriách „dobra“ a „zla“ ako o etických, máme na mysli ich použitie v oblasti ľudskej orientácie v medziľudských vzťahoch alebo v mravnom styku človeka s vecným svetom, prípadne myslíme na ich použitie v regulácií ľudského vzájomného správania sa a v regulácii vzťahu človeka k vecnému, obklopujúcemu ho svetu.
Avšak situáciu nám komplikujú ešte dejiny etiky, pretože vedľa spomínanej dvojice dobra a zla sa používal dobru viac-menej rovnocenný pojem, pojem „blaho“. Termínom blaho sa zvyčajne označoval a označuje súbor materiálnych a duchovných podmienok potrebných pre ľudskú existenciu. Blaho je v tomto zmysle základnou potrebou človeka, je tým, o čo usilujeme, k čomu smeruje naša činnosť.
Ak blaho je vyjadrením podmienok spokojného žitia, tak dobro a zlo označujú konkrétne ľudské vzťahovanie sa k týmto podmienkam. V tomto zmysle sú centrálnymi, východiskovými kategóriami etiky. Inak povedané, blaho je súborom objektívnych podmienok, ktoré sa stávajú predmetom našich potrieb a úsilí.
...
Kľúčové slová:
dobro
zlo
dobro a zlo
šťastie
etika
profesia
profesijná etika
povinnosť
zmysel
život
zmysel života
idealista
idealizmus
materialista
materializmus
ideál
sloboda
voľba
zodpovednosť
Obsah:
- 1 Dobro, zlo a povinnosť
1.1 Pojem zmysel života
1.2 Pojem šťastie
1.3 Pojem ideál
1.4 Pojem cieľ a prostriedok
1.5 Pojem sloboda, voľba, zodpovednosť
1.6 Pojem svedomie, česť a mravná dôstojnosť
Zdroje: