Popis:
1. Imidž
Pochádza z latinského imitare, čo znamená napodobňovať, neznamená vernú napodobeninu objektu, jeho presný obraz. Označuje skôr zákazníkove vnímanie výrobku značky, obchodov alebo osôb, ktoré môže ale nemusí korešpondovať zo skutočnosťou“ ( Hywel Bennett )
Imidž je vizitkou človeka navonok, je to jeho obraz, ktorý predkladá svojmu okoliu. Je to váš tieň, portrét, ktorý dokážete ovplyvniť len v určitom rozsahu.
Niekto povedal, že neexistuje človek ktorý nemá image, pretože taký človek by mal image "človeka ktorý nemá image". Celkovo je to zvláštne ako ľudia ktorí odsudzujú určitý typ niečoho, nepripustia, že sa im časť toho môže páčiť, jednoducho preto, že majú image, že to ako celok odmietajú. Napríklad človek ktorý neznáša telenovely nikdy nepripustí, že sa mu čo i len jeden diel páči, človek ktorý je známy, že nemá rád rap, odmieta akýkoľvek aj napriek tomu, že sa mu nejaká pesnička páči.
Imidž tvoria tieto faktory:
a) ťažko zameniteľné faktory - sú výška, váha, tvár, predkus, veľké uši, farba hlasu, atď. Neprimerané telesné parametre bývajú často hendikepom. Chirurgické zákroky mnohí ľudia podstupujú nielen preto, aby boli príťažlivejší, ale predovšetkým preto, aby boli úspešní;
b) premenlivé telesné faktory - predstavujú pohyby, gestá, dotyky. Patrí sem tiež fyzická kondícia a zdravotný stav. Dokážete ich ovplyvniť, ale vyžaduje to námahu a tréning.
c) oblečenie, doplnky, strih vlasov – teda to, čo sa veľmi často redukuje na imidž. Sem patria účes, nechty, oblečenie, okuliare, hodinky. Výstrelky a extravagancia patria umelcom, napr. tetovanie, pearcing, atď.
d) iracionálne očakávania - predstavujú určité stereotypy, škatuľkovanie,ktoré sa vytvorili alebo prijali.
...
Kľúčové slová:
imidž
image
základy komunikácie
Obsah:
- 1. Imidž
2. Prvý dojem je dôležitý
3. Image v práci
4. Oblečenie
5. Hodnotenie