Popis:
Neustále rastúci rozvoj vedy a techniky, ako aj rastúce nároky na energetické zdroje, atakujú životné prostredie . Človek sa stále viac snaží skvalitňovať a uľahčovať svoj život a nechtiac znečisťuje životné prostredie.Technologický rozvoj podnietil kvalitatívne aj kvantitatívne premeny vo využívaní prírodných zdrojov.Ako je ťažba nerastných surovín.Lepšími a novými spôsobmi využíva človek staré i nové zdroje energie.Súčasťou nášho života sú továrne, elektrárne, smetiská i čistiarne odpadových vôd, ktoré sa nachádzajú takmer v každom meste. Umožňujú nám žiť na určitej úrovni, v prepychu a pohodlí, ktoré považujeme za samozrejmé. Využívanie fosílnych palív a rozvoj vedy a technológií umožnilo ľudskej spoločnosti využívať a meniť životné prostredie vo svoj prospech nebývalým spôsobom oproti spoločnosti roľníkov a lovcov zberačov. Na druhej strane sa však objavili hrozby tak veľkého rozsahu i dosahu, že v celej histórii ľustva nemajú obdobu.Dôležité je nielen vyriešiť otázku, ako zamedziť negatívnym vplyvom priemyselnej činnosti,ale aj otázku racionálneho využívania prírodných zdrojov.
Medzi najväčších znečisťovaťelov ovzdušia patrí letecká ako aj automobilová doprava. Doprava má rad negatívnych vplyvov na zdravie ľudí, zvierat, na rastliny a na kvalitu životného prostredia vôbec. Medzi tieto vplyvy patria: znečistenie ovzdušia emisiami výfukových plynov, emisie oxidu uhličitého, znečistenie pôdy a vody.
Výfukové plyny motorových vozidiel sú zmesou chemických látok, ich zloženie závisí na druhu paliva, type a stave motora a prípadnom využití zariadení na zníženie emisií. Každé víťazstvo nad prírodou sa nám vracia v podobe neočakávanej odplaty. Spaľovanie ropných produktov v tomto smere nie je žiadnou výnimkou, ale pravidlom. Odhaduje sa, že celosvetovo dosahujú emisie z výfukov motorových vozidiel až 10 miliárd metrov kubických každý rok. Pozoruhodné je, že i napriek zlepšeniu účinnosti čistenia spalín dochádza, v dôsledku narastajúceho počtu vozidiel na cestách a ich častejšieho používania, k celkovému zvyšovaniu emisií.
Kľúčové slová:
veda a technika
doprava
ekologický systém
technika
pôda
chlór
drevo