Popis:
Aj keď vznetový a zážihový motor sú prakticky rovesníci, vo viac ako storočnej histórii výroby osobných automobilov sa vznetové motory veľmi dlho nedokázali presadiť. A na niektorých významných svetových trhoch, ako je americký alebo japonský o ne stále prakticky nie je záujem. Ich éra je ale tu. V bohatých európskych štátoch podiel predávaných automobilov so vznetovými motormi z roka na rok rastie. Záujem o ne by bol napríklad aj u nás, keby mali ľudia viac peňazí a nemuseli si vyberať autá najmä podľa ceny.
Ubúdajúce zásoby ropy a tlak na zmenšovanie emisií zhoršujúcich životné prostredie, vrátane kysličníka uhličitého, patriaceho do skupiny látok spôsobujúcich v atmosfére Zeme tzv. skleníkový efekt, nútia automobilky vyrábať čoraz úspornejšie a „čistejšie“ motory pre svoje automobily. Jednou z racionálnych alternatív pohonu do času, keď začne masová výroba automobilov poháňaných elektromotormi (napríklad v kombinácii s palivovými článkami), je nepochybne vznetový motor. O čoraz väčší záujem o tento druh pohonu pre osobné autá sa významnou mierou zaslúžila spoločnosť Robert Bosch. Spolupracovala a stále spolupracuje s viacerými automobilkami na vývoji vysokotlakých vstrekovacích systémov vznetových motorov s priamym vstrekom nafty do valcov, pričom zabezpečuje podstatnú časť spoločného vývoja, alebo niektoré systémy a ich komponenty vyvíja len vo vlastnej réžii.
Od roku 1986, kedy bolo použité prvý raz čerpadlo Bosch s elektronickou reguláciou (EDC), sa zmenšil obsah emisií vo výfukových plynoch vznetových motorov na jednu desatinu. Vďaka vysokotlakým systémom vstrekovania nafty vzrástol výkon vznetových motorov za rovnaké obdobie dvojnásobne a merná spotreba nafty klesla o 40 %.
...
Kľúčové slová:
čerpadlo
porucha čerpadla
vstrekovanie
vstrekovacie čerpadlo
oprava čerpadla
technologický postup
opotrebenie
súčiastka
tesnenie
gumové tesnenie
automechanik
mechanik
Obsah:
- Úvod 2
1 Popis funkcie čerpadla 3
1.1 Popis možných porúch 5
2 Technologický postup generálnej opravy čerpadla 6
2.1 Rozobratie 6
2.2 Vizuálna kontrola opotrebenia 8
2.3 Dôkladne umytie súčiastok s dodatočnou kontrolou 9
2.3.1 Rozloženie súčiastok 9
2.3.2 Montáž gumových tesnení na jednotlivé súčiastky 9
2.3.3 Poskladanie jednotlivých podskupín 9
2.4 Kompletné poskladanie čerpadla 13
2.5 Prichystanie čerpadla na nastavenie na zriaďovacej stolici 16
2.6 Montáž čerpadla na zriaďovaciu stolicu 16
3 Kompletné nastavenie a odskúšanie funkčnosti 17
3.1 Demontáž čerpadla zo stolice 19
3.2 Skompletovanie čerpadla 20
3.3 Zaplombovanie nastavovacích skrutiek 20
Záver 21
Použitá literatúra 21
Príloha 22
Zdroje:
- (Bosch) Príručka pre školenie
- (Bosch) Príručka pre opravu
- Internet