Popis:
LIEKY (výrobky)
- sú liečivé látky alebo liečivé prípravky upravené do definitívnej formy, v ktorej sa predkladajú pacientom, a v ktorej sa používajú. Stretávame sa s nimi predovšetkým ako s hromadne vyrábanými prípravkami, ktoré sú vyrábané rôznymi farmaceutickými firmami.
- látka alebo kombinácia látok, ktoré je možné použiť u ľudí či zvierat a to za účelom obnovy, úpravy alebo ovplyvnení ich fyziologických funkcií prostredníctvom farmakologického, imunologického alebo metabolického účinku, za účelom stanovenia diagnózy. Za liečivý prípravok sa taktiež považuje látka alebo kombinácia látok prezentovaná s tým, že má liečivé alebo preventívne vlastnosti v prípade onemocnených ľudí alebo zvierat
- Lieky sa vyrábajú v rôznych formách:
v tekutých (injekčné a infúzne prípravky, sirupy, kvapky, tinktúry)
v pevných (prášky, tabletky, pilulky, čajové zmesi, pastilky, kapsuly)
iné formy (čipky, maste, krémy, pasty, gély, spreje, náplasti)
Voľba liekovej formy sa riadi spôsobom používania liečiva tak, aby bola pri manipulácii zachovaná jeho potrebná kvalita (napr. stabilita, presné dávkovanie).
Pretože chemický názov liečiv, ktorý popisuje štruktúru príslušnej látky podľa medzinárodných zásad chemickej terminológie je často veľmi zložitý, používajú sa generické názvy, ktoré platia celosvetovo a používajú sa v rôznych modifikáciách národných jazykov. Môžu byť ľubovoľne používané farmaceutickými firmami. Sú to obyčajne názvy zavedené ich tvorcami. Bývajú základom tzv. liekopisných názvov, pod ktorými sú liečivá uvádzané v liekopise príslušného štátu. Vedľa toho ešte jednotlivé farmaceutické firmy zavádzajú pre hromadne vyrábané lieky vlastné názvy, ktorý je patentovo chránený, pod ktorým ho vyrába príslušný výrobca (iný výrobca ho nesmie použiť s výnimkou licenčne vyrábaných prípravkov). Tým vzniká neprehľadné množstvo výrobných názvov liekov s rovnakým obsahom liečiva. Je potrebné ešte rozlišovať tzv. generiká, čo sú liečivé prípravky vyrábané po skončení patentovej ochrany liečivej látky iným ako bol pôvodný výrobca. Podľa definícii musia mať rovnakú silu a vlastnosti liekovej formy ako originálny prípravok. Od originálnych prípravkov by sa generiká nemali líšiť svojimi vlastnosťami, ale poväčšine sa však podstatne líšia nižšou cenou.
názov generický (kyselina acetylsalicylová)
názov liekopisný (acidum acetylsalicylicum)
názov chemický (kyselina 2 - acetoxybenzoová)
názov výrobný (Acylpyrin, Aspirin, Aspro)
...
Kľúčové slová:
liečivá
lieky
analgetiká
morfín
paralen
ataralgin
anestetiká
lokálne anestetiká
celkové anestetiká
antipyretiká
acylpirín
antireumatiká
antilogistiká
sedatíva
psychfarmaká
Obsah:
- LIEČIVÁ A LIEKY
LIEČIVÁ
LIEČIVÉ LÁTKY - AKTÍVNE FARMACEUTICKÉ SUBSTANCIE (API), (suroviny)
LIEČIVÉ PRÍPRAVKY (polotovary)
LIEKY (výrobky)
VZNIK A VÝVOJ NOVÝCH LIEČIV
PREHĽAD LIEČIVÝCH SKUPÍN PODĽA ICH ÚČINKU
ANALGETIKÁ
MORFÍN
PARALEN
ATALARGIN
ANESTETIKÁ
CELKOVÉ ANESTETIKÁ
LOKÁLNE ANESTETIKÁ
ANTIPYRETIKÁ
ACYLPYRÍN
ANTIREUMATIKÁ, ANTIFLOGISTIKÁ
HYPNOTIKÁ A SEDATÍVA
CHEMOTERAPEUTIKÁ
ANTIBIOTIKÁ
PSYCHOFARMAKÁ
NEUROLEPTIKÁ
ANTIDEPRESÍVA
ANXIOLYTIKÁ
PSYCHOSTIMULANCIÁ
PSYCHODYSLEPTIKÁ
DYSFORIKÁ
Zdroje:
- Prednášky
- Skriptá
- Odborná literatúra
- Internet