Popis:
Agresivita, podobne ako oheň, je dobrý sluha, ale zlý pán, je to akýsi fenomén, ktorý púta moju pozornosť. Snažím sa prísť na to, z akého dôvodu hodlám teraz svoju myseľ zaťažiť premýšľaním o agresii, zlej niečím nepríjemnej a snáď aj stiesňujúcej. Možno je to preto, že ju v sebe cítim a nekompromisne ju samozrejme vždy v sebe potlačím.
Možno je to aj preto, že prejavy agresivity vidím okolo seba každý deň, či už v práci, alebo vonku a je tažké s ňou nejakým spôsobom naložit a zpracovať ju.
Myslím, že svojej agresivity sa veľa ľudí bojí. Nevedia čo s ňou, je v nich, ale ťažko môžu spoločensky prípustným spôsobom ju vybiť, len sa v nich hromadí až raz....
Kde sú vlastne hranice? Hranice zdravej a chorobnej agresivity nie je jednoduché určiť. Platí totiž, že ten, kto nedokáže nahromadenú agresivitu prejaviť, býva väčšmi ohrozený psychosomatickými ťažkosťami.
To znamená, že nakopenú negatívnu energiu treba vybiť nejakým prijateľným spôsobom, a najmä bez poškodenia iných. Ak vieme svoju agresivitu správne ovládnuť a zužitkovať vo svoj prospech, pomôže nám prekonať ťažké situácie, poskytne zdravé sebavedomie a neraz správnym smerom ovplyvní náš ďalší život.
Kľúčové slová:
agresivita
správanie
agresia
psychológia
pracovisko
Obsah:
- Úvod
1.1 Definícia agresivity
1.2 Druhy agresívneho správania
1.3 Definícia agresie podľa niektorých autorov
1.4 Rozdiel medzi agresiou a agresivitou
1.5 A ako je to s tým agresívnym správaním v práci?
1.6 Záverečné zhodnotenie
Zdroje:
- Čermák, I.: Lidská agrese a její souvislosti. 1999
- Hartl, P.: Psychologický slovník. 1996
- Boroš. J. : Základy sociálnej psychológie 2001
- Nakonečný, M.: Encyklopedie obecné psychologie. 1997
- Szarková M. : Psychológia 2004
- Fromm, E.: Anatomie lidské destruktivity. 1997