Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 077   projektov
0 nových

Charakteristika islamu

«»
Prípona
.doc
Typ
semestrálna práca
Stiahnuté
7 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
747
Posledná úprava
14.06.2017
Zobrazené
3 207 x
Autor:
eva
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Arabský koreň ,, SLM“ je základom pre slovo Islam, ktorý má aj iný význam: mier, čistotu, podriadenosť a poslušnosť. V náboženskom slova zmysle znamená slovo islam podriadenosť vôli Božej a poslušnosť k Jeho zákonom.

Islam je tretím najmladším monoteistickým náboženstvom. Jeho korene siahajú do šiesteho storočia nášho letopočtu, kedy sa v obchodníckom meste Mekke narodil do kupeckej rodiny kmeňa Kurajš jeho zvestovateľ, prorok a zakladateľ - Muhammad ibn Abdalláh. Muhammad znamená najviac chvályhodný alebo obdivuhodný. Niektorí nezasvätení nazývajú podľa neho toto náboženstvo aj ,,mohamedánstvo“. Moslimovia proti používaniu týchto slov protestujú a odmietajú ich. Teda pravé meno ich náboženstva je islam a tí, ktorí ho vyznávajú, sa nazývajú moslimami. Moslimovia neuctievajú Muhammada a naviac Moslimovia neveria, že Muhammad založil islam, aj napriek tomu, že ho v poslednej fáze náboženského vývoja uchoval.

Pôvodným zakladateľom islamu nieje nikto iný ako Boh sám a dátum založenia islamu spadá do časov Adamových. Tvrdia, že islam existoval v tej či onej podobe už od počiatku a bude existovať až do konca času. Muhammad bol iba smrteľník, ktorého Boh poveril učením slovu Božiemu vedením príkladného života. Mohamed zaujíma v dejinách miesto ako najlepší model človeka v oblasti zbožnosti a dokonalosti.

Kľúčové slová:

Alláh

Mohammed

ramadán

šiíti

sunniti

dejiny náboženstiev

Islam

Korán



Zdroje:
  • ABDALATI, H.: Zaostrené na islam. Třebíč: Novina, Ústředí muslimských náboženských obcí v Československu, (neuvedený rok vydania).
  • ELIADE, M.: Dejiny náboženských predstáv a ideí/III. Od Muhammada po reformy. Bratislava: Agora, 1997.
  • ELIADE, M.: O islame. Bratislava: Vydavateľstvo Agora, 2001.
  • HAERI, Š. F.: Základy islamu. Olomouc: Votobia, 1997.
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko