Popis:
Teória ekonomickej analýzy vymedzuje určité znaky a zásady, ktoré charakterizujú analytické metódy. Tieto znaky a zásady sa opierajú o dialektickú podstatu rozborovej činnosti - všetky javy nie sú nemenné, dané, ale podliehajú zmenám a neustálemu vývoju. Nie je možné statické chápanie účinku miery určitého javu vo forme absolútnej alebo relatívnej veličiny, okamžikového hodnotenia a statickej bilančnej vyjadrovacej skladby.
Vývoj v podnikovom systéme je ovplyvňovaný prostredím a opačne pozorujeme jeho spätné ovplyvňovanie prostredia. Z toho vyplýva, že podnik je určitý systém, ktorý sa skladá z prvkov, ktoré sú medzi sebou v interakcii a zároveň sú v interakcii so svojím okolím. Kauzálne vzťahy medzi javmi a predmetmi môžeme pochopiť do hĺbky len vtedy, ak ich skúmame dialektický, čiže vo vzájomnom pôsobení príčin a účinkov.
Pri uplatnení kauzálneho prístupu v rozborovej (analytickej) činnosti sa musia brať do úvahy určité obmedzenia:
• Kauzalita je len jednou z foriem vzájomnej závislosti a podmienenosti javov objektívnej reality. Nie je teda jediným vzťahom a bolo by chybou snažiť sa všetky vzťahy v ekonomike redukovať na kauzálne (aj keď redukcia je niekedy účelná a použiteľná).
• V praktických riešeniach dochádza k zjednodušeniu kauzálneho vzťahu v tom, že sa spravidla predpokladá jednostrannosť vzťahu medzi príčinou a účinkom (aktivita príčiny a pasivita účinku), aj keď existujú vzťahy opačné.
• V praktickej hospodárskej činnosti sa stretávame s príčinou a účinkom ako s viac-menej spojitým komplexom javov. Predstava o jednej elementárnej príčine a jedinom účinku je značnou abstrakciou. Ak prijmeme predstavu plurality príčin, tak z toho logicky vyplýva záver o rôznej úrovni, intenzite i smere pôsobenia jednotlivých príčin i o ich rôznych vzťahoch.
• Medzi príčinou a účinkom môže uplynúť určitý časový interval, v priebehu ktorého sa môže medzi ne zaradiť rad náhodných okolností, ktoré skresľujú čistý vzťah medzi príčinou a účinkom.
Kľúčové slová:
dedukcia
indukcia
metóda triedenie
štatistické zisťovanie
ekonomické zisťovanie
Obsah:
- Dedukcia:
Indukcia:
Syntéza:
Porovnávanie (komparácia):
Štatistické metódy vo finančnej analýze
1.Metódy vykonávania štatistického zisťovania
2. Metódy triedenia
3. Metódy charakterizovania úrovne sledovaného znaku
4. Metódy charakterizovania variability sledovaného znaku
5. Metódy analýzy závislosti kvantitatívnych znakov
6. Metódy analýzy závislosti kvalitatívnych znakov
7. Metódy analýzy časových radov
8. Metódy merania dynamiky ekonomických javov
Grafické metódy vo finančnej analýze
Metódy kvantifikácie vplyvu determinujúcich činiteľov