Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 077   projektov
0 nových

Delenie politických systémov

«»
Prípona
.doc
Typ
semestrálna práca
Stiahnuté
8 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
4935
Posledná úprava
31.10.2017
Zobrazené
2 786 x
Autor:
metlicka
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Podobne ako v oblasti definovania politiky a moci, tak i v oblasti politických systémov existuje celý rad prístupov k danému problému. Každý z nich má určité výhody a dokáže pomerne presne objasniť určité problémy fungovania politických systémov, iné postihuje povrchnejšie alebo ich nedokáže vysvetliť vôbec. Najznámejšie prístupy k ich analýze sú z historického, ekonomického, právneho, sociologického, filozofického a politologického aspektu.
V politickej vede na skúmanie politických javov okrem metód behaviorálnych, kvalitatívnych, kvantitatívnych a porovnávacích sa v súčasnosti javí ako jedna z najplodnejších metóda systémovej analýzy. Používajú ju rôzne vedné odbory, ale i rozličné smery politickej vedy. Systémová analýza nie je významná len z hľadiska výskumnej metódy. Z filozofického hľadiska je pojem systému gnozeologickou kategóriou, nástrojom poznania, preto, lebo sama politická skutočnosť má systémový charakter.
Pojem systému má dlhú históriu. Už Aristoteles tvrdil, že celok je viac ako súhrn jeho častí. Pojem systému je od svojho začiatku až po dnes spojený s pojmom celku. Celok sa kvalitatívne vždy odlišuje od sumy svojich častí, lebo jeho určenosť je daná nie len sumou jeho častí (celok môže byť väčší, menší i rovný sume svojich častí: hromadná sila kooperovaného celku je napr. väčšia ako suma síl jeho komponentov a hmotnosť jadra atómu je zas menšia ako hmotnosť nukleónov vo voľnom stave), ale aj sústavou väzieb medzi nimi, ich diferenciáciou a synergiou.

Kľúčové slová:

politický systém

politológia

európska únia

ekonómia

politika

moc



Obsah:
  • Obsah 1
    Úvod 3
    1. Politický systém -4-
    1.1 Štruktúra politických systémov 4
    2. Delenie politických systémov 5
    Záver 7
    Použitá literatúra 8

Zdroje:
  • Chalupa, V.: Základy politologie. Brno 1990.
  • Jakš, J.: Quo Vadis Evropská unie. ETC Publishing 1998.
  • Liďák, J ., Koganová, V.: Politilógia pre ekonómov. Bratislava 2000.
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko