Popis:
V mojej práci som sa zameriaval na predstavenia renesančných kozmologických predstáv. V prvej časti analyzujem teologicko-filozofické paradigmy renesančnej kozmológie a usporiadania sveta, cez dielo Pica della Mirandola: O dôstojnosti človeka. V druhej časti prezentujem zovšeobecnené predstavy renesancie o svete cez diela Shakespearea.
Renesancia je obdobie,ktoré vytvorilo najkomplexnejšiu predstavu o svete, o jeho usporiadaní, fungovaní o jeho systéme - teda o kozmológie. Je to obdobie veľkých ideí, vízií, ktoré hlásia o človeku jeho všemožnosť a o svete jeho spoznateľnosť. Vytvárajú sa veľké štruktúry, mechanizmy myšlienok, ktoré sa zoradia do veľkého celku. Napriek tomu, že kozmológia renesancie je všeobecná, známa a akceptovaná, je aj dotváraná a interpretovaná mysliteľmi renesancie a humanizmu.
Jeden z nich je od Pica della Mirandola (24.2.1463 - 17.11.1494), ktorý vo svojom spise: O dôstojnosti človeka prezentuje svoje predstavy o organizme sveta.
Kľúčové slová:
kozmológia
Pico della Mirandola
W. Shakespeare
filozofia
Obsah:
- renesančná kozmológia
de hominis dignitate - dielo
stvorenie sveta a človeka
miesto človeka vo svete, v hierarchii bytia
človek klesajúci
človek stúpajúci
dosiahnutie vyšších sfér
konklúzia
renesančný obraz sveta v dielach wiliama shakespeara
človek mikrokozmos
záver
Zdroje:
- 1.) Božena Seilerová: O dôstojnosti človeka. Odkaz giovanniho Pica Della Mirandola (Iris, Bratislava, 1999.) - str. 35.
- 2.) Božena Seilerová: O dôstojnosti človeka. Odkaz giovanniho Pica Della Mirandola - str. 35.
- 3.) Picus Mirandula, I.: Heptaplus Ionnis Pici Mirandulae de septiformi sex dierum geneseos enarratione ad Laurentium Medicem. In: Omnia opera. Venezia 1498, fol. 25a.
- 4.) Božena Seilerová: O dôstojnosti človeka. Odkaz giovanniho Pica Della Mirandola - str. 58.
- 5.) Jana Bžochová-Wild: Úvod do shakespeareovského divadla (Div.Úst.+Kalligram, 1999) - str.41.
- 6.) Tabula smaragdina (Quod est inferius, est sicut quod est superius, et quod est superius est sicut quod est infernus) Corpus hermeticum (Hermit kiadó, Budapest)
- 7.) Walter Raleigh: The History of the World (1614)