Popis:
Hra už od dávnych čias patrí k životu. Jej prapôvod však nespočíval v prehrávaní peňazí, ale v zábave, v pobavení sa. Hru, ako priaznivo hodnotenú formu využívania voľného času pozná ľudstvo už od nepamäti. Hrávalo a aj hazardovalo sa už v starovekom Grécku, Ríme, Egypte, Číne a mnohých iných krajinách. Dávno sú už známe hry v kocky, šachy, karty a iné. Prvý hrací automat bol postavený v roku 1895 firmou Tivoli. Hazard začal pomaly získavať na popularite a postupne sa dokonca pre niektorých stal životnou filozofiou, či zdrojom obživy. Pre túto skutočnosť sa vlády v mnohých krajinách pokúšali postaviť rôzne zábrany hazardu a hrám o peniaze. Avšak z nástupom nacizmu sa znova hazard začal prekvitať, keď boli od roku 1933 v Európe herne húfne otvárané.
Po páde komunizmu roku 1989, v priaznivejších spoločensko-ekonomických podmienkach, nastáva aj u nás doslova boom hazardných hier a to z viacerých dôvodov. Predovšetkým to je všeobecná dostupnosť najmä hracích automatov, veľmi chabá kontrolovateľnosť „zákazníkov“ a nízka, alebo žiadna informovanosť návštevníkov herní a kasín o možných, ba očakávaných dôsledkoch, vyplývajúcich z opakovaného oddávania sa hazardným hrám.
Kľúčové slová:
Gemblerstvo
gembler
hazardný hráč
hazardne hry
Zdroje:
- Benkovič, J. –Dusková, S. – Veselovský, P.: Niektoré charakteristiky osobnosti gambléra. Celoštátna AT konferencia, Predná Hora 1999.
- „HRA“. In: Závislosť 17/97, s. 42-43.
- Chvíla, L. – Nyklová, A.: Cesta do hlubin gamblerovy duše. Zb. European Congress on Personal Disorders, 1994.
- Nešpor, K.: Porovnání patologického hráčství a závislosti. In: Závislosť 15/97, s.24-26.
- Rigby, J.: Gambling and Youth. Florida Council on Compulsive Gambling 1992.
- „Túžba po hre“. In: Závislosť 15/97, s. 28-29.