Popis:
Jednou z kľúčových oblastí dobre fungujúceho podniku je zabezpečenie vzdelávania pre svojich zamestnancov a to nielen pre výkonných zamestnancov, ale aj pre riadiacich pracovníkov, čiže manažérov. Iba kvalifikovaná pracovná sila je zárukou pre efektívny chod firmy.
Dôležitou oblasťou vzdelávania manažérov je ich rozvoj – osobný alebo kariérový. Pre formovanie tohto rozvoja sa používajú rôzne metódy a medzi ne patrí aj metóda koučovania, ktorá rozvíja komunikačné schopnosti, schopnosť klásť vhodné otázky a schopnosť smerovať svojho podriadeného bez príkazov. Práve pre tieto charakteristiky takéhoto druhu vzdelávania som sa rozhodla venovať sa tejto téme – koučingu a mentoringu.
Cieľom mojej práce je, aby sme mali základný prehľad o tom, čo koučing a mentoring znamená, aké sú ich ciele a výhody takéhoto druhu vzdelávania.
1.1 História koučingu
Koučing má svoju históriu i pôvod. Samotné, pôvodne anglické slovo „coach" sa nám spája hlavne so športom. „Coaching“ pôvodne označoval prácu športového trénera, ktorý trénoval, vychovával, školil svojich zverencov...
1.2 Čo je koučovanie ?
Koučing je spôsob rozvoja pracovného a osobného potenciálu jednotlivca alebo skupiny ľudí. Kouč pomáha koučovanému rozvíjať pracovný potenciál a zmenšovať, prípadne aj odstraňovať bariéry, ktoré mu bránia v rozvoji...
Kľúčové slová:
koučing
mentoring
coaching
koučovanie
vzdelávanie
osobnosť mentora
história mentoringu
Obsah:
- 1 KOUČOVANIE
1.1 História koučingu
1.2 Čo je koučovanie ?
1.3 Druhy koučovania
1.4 Osobnosť kouča
2 MENTORING
2.1 História mentoringu
2.2 Zásady mentoringu
2.3 Osobnosť mentora
3 KOUČING VERZUS MENTORING
ZÁVER
Zdroje: