Lobing, Mobbing, Sexuálne obťažovanie
«»
Popis:
Lobing predstavuje špecifický typ interpersonálnej komunikácie, ktorý slúži na presadzovanie podnikových záujmov prostredníctvom ovplyvňovania legislatívneho prostredia. Je to legálny nástroj, ktorým môže podnik vplývať na verejné inštitúcie. Predstavuje špecializovanú a odbornú reprezentáciu prostredníctvom širokej škály prostriedkov, ktoré v zásade vylučujú korupčnú výmenu služieb. Ako reprezentant partikulárnych záujmov lobbista dodáva informácie a techncko-odborné expertízy, ktoré môžu byť užitočné pri definovaní legislatívnej a správnej regulácie.
Prvopočiatky lobingu môžeme nájsť už v histórii, kedy medzi sebou bojovali skupiny ľudí o moc. Počas vývoja sa menila jeho forma a v najväčšej miere sa rozšíril v demokratických krajinách, kde existuje voľná súťaž záujmov. Tu je zákonmi a predpismi vymedzené, čo je v lobingu dovolené a čo nie.
Na slovensku sa v súčastnosti vyskytujú dva protichodné názory na lobing. Na jednej strane je to legálny prostriedok na ovplyvňovanie vlády, štátnej správy a iných verejných inštitúcií. V tomto zmysle využíva legálne nástroje ako sú občianske petície, mediálne kampane, protestné a nátlakové akcie a financovania politických strán (sponzoring - členské príspevky, dary).
Na strane druhej je lobing kritizovaný z hľadiska využívania rôznych neetických a nezákonných praktík akými sú korupcia, úplatkárstvo, klientelizmus a vydieranie. Používanie týchto praktík zákon zakazuje a trestne postihuje.
Kľúčové slová:
Lobing
Mobbing
Sexuálne obťažovanie
Komunikácia v Manažmente
Obsah:
- 1 Lobing 4
1.1 Lobistický kontakt 4
1.2 Fázy lobovania 4
1.3 Formy lobingu a lobistických kontaktov 5
1.4 Lobistické taktiky 5
1.5 Zásady efektívneho lobovania 6
1.6 Najčastejšie chyby v lobingu 6
2 Mobbing - šikanovanie na pracovisku 8
2.1 Definícia mobbingu 8
2.2 Prejavy mobbingu 8
2.3 Miesta vzniku mobbingu 10
2.4 Priebeh mobbingu 11
2.5 Ako sa možno brániť proti mobbingu? 11
2.6 Ako bojovať proti mobbingu? 11
2.7 Postoje manažmentu 12
3. Sexuálne obťažovanie 13
3.1 Čo robiť proti sexuálnemu obťažovaniu? 13
3.2 Prieskum sexuálneho obťažovania na Slovensku 13
3.3 Sexuálne obťažovanie: Mýty a realita 14
Záver 16
Zoznam použitej literatúry 17
Zdroje:
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.