Popis:
Oraganizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, charakteristika OECD, vývoj, história, poslanie, orgány, postavenie OECD, OECD z európskeho zo slovenskeho, a z globálneho hľadiska.
Úvod
Medzinárodné vzťahy zahŕňajú sféru existujúcich vzájomných medzištátnych vzťahov /vzťahy medzi štátmi a skupinami štátov/ ako aj vzťahy presahujúce rámec jednotlivých štátov, t.j. vzťahy medzi národmi, medzi jednotlivými územnými kultúrami, spoločnosťami a ich inštitúciami. Sú rozsiahlym komplexom kontaktov, konfliktov a väzieb medzi teritoriálne oddelenými skupinami ľudí.
Medzinárodné ekonomické vzťahy (svetová ekonomika) zahŕňajú všetky štáty, regióny a kontinenty a najrôznejšie oblasti ľudskej činnosti - vedu a techniku, priemysel, poľnohospodárstvo, dopravu a spoje, obchod i turistiku. Veľkú úlohu zohrávajú medzinárodné organizácie a inštitúcie. Výsledkom rastúceho vplyvu medzinárodných ekonomických vzťahov je výrazné zosilňovanie tendencie k internacionalizácii ekonomiky a z toho plynúce integračné procesy /EU, NAFTA.../. Objavuje sa nový jav "mondializácia ekonomiky" - vnútorne previazaný komplex procesov a väzieb, ktoré umožňujú produkovať, distribuovať a konzumovať produkty i služby, zhodnocovať materiálnu i nemateriálnu produkciu vo svetovom meradle na všetkých trhoch, kde sú v platnosti svetové normy /napr. kreditné karty, SWITCH/.
V nasledujúcich kapitolách tejto semestrálnej práce sú bližšie špecifikované medzinárodné ekonomické vzťahy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) z globálneho hľadiska, vo vzťahu k Európskej únii a vo vzťahu k Slovenskej republike.
Kľúčové slová:
OECD
medzinárodne ekonomické vzťahy
Obsah:
- Úvod
1. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj
1.1. História OECD
1.2. Charakteristika organizácie
1.3. ŠTRUKTÚRA ORGANIZÁCIE
1.4. Cieľ organizácie
1.5. Poslanie OECD
1.6. Orgány OECD
1.7. Výbory OECD
1.8. Rada OECD
1.9. Sekretariát OECD
1.10. Financovanie
1.11. Činnosť OECD
1.12. OECD a verejnosť
1.13. Globálne vzťahy
2. OECD a medzinárodné ekonomické vzťahy z rôznych hľadísk
2.1. OECD a MEV z globálneho hľadiska
2.1.1. Poľnohospodárstvo
2.1.2. Voľný pohyb kapitálu, investícií a služieb
2.1.3. Boj proti korupcii v medzinárodných obchodných transakciách
2.2. OECD a Európska únia
2.2.1. Modelový dohovor vzťahujúci sa na dane z príjmu a kapitálu
2.2.2. Spoločný projekt OECD a EÚ – SIGMA
2.3. OECD a Slovenská republika
2.3.1. Exportné úvery
2.3.2. Priame zahraničné investície
2.3.3. Medzinárodná migrácia pracovných síl
2.3.4. Slovenská rozvojová pomoc
2.4. Priority pôsobenia SR v OECD na rok 2013
Záver
Zoznam použitých zdrojov