Popis:
Pod pojmom rozľahlá počítačová sieť, (z anglickej skratky WAN - Wide Area Network), rozumieme prepojenie menších počítačových sietí do jedného väčšieho celku. Napríklad v rámci mesta (metropolitná sieť, nazývaná aj MAN - Metropolitan Area Network), či v rámci inštitúcií (napríklad SANET - Slovak Academic Network alebo Slovenská akademická sieť, ktorá zabezpečuje prepojenie jednotlivých univerzít a ďalších škôl a inštitúcií pomocou počítačovej siete).
Rozľahlá počítačová sieť umožňuje napríklad zdieľanie prostriedkov výpočtovej techniky, ktoré by si nemohlo dovoliť každé jednotlivé pracovisko. Takto sa vo svete aj u nás využívajú superpočítačové centrá, v ktorých sa dajú prostredníctvom Internetu spracovávať výpočty dôležité pre vedecký výskum. Ďalej je samozrejme možné využiť prostriedky takejto siete pre komunikáciu medzi jednotlivými inštitúciami, čo umožňuje napríklad v rámci SANETu spoločný výskum pre vzdialené organizácie, alebo v prípade univerzít aj možnosť šíriť za pomoci multimediálnej techniky zaujímavé prednášky pedagógov ako zvukový a video záznam. Jedným z príkladov takéhoto využitia prostriedkov počítačovej siete je experimentálny videoserver na Technickej univerzite v Košiciach. Cieľom tohoto projektu je sprístupnenie videonahrávok prednášok, prezentácií a vôbec aplikácií multimediálneho charakteru, pre širokú verejnosť prostredníctvom Internetu. Tento projekt je dostupný na WWW adrese http://videoserver.atm.tuke.sk (časopis PC Revue 6/2002). Využitie tohoto druhu počítačových sietí v školstve poskytuje široké možnosti pre komunikáciu vyhľadávanie a zdieľanie informácií, ako aj pre podporu výučby a ďalšieho vzdelávania pre široký okruh záujemcov.
Kľúčové slová:
internet
výučba
e-learning
technológie
školstvo
počítačová sieť
Obsah:
- Obsah -2-
1 Rozľahlé počítačové siete a súčasný stav ich využitia v školstve -3-
1.1 Internet -3-
1.2 Využitie Internetu pre podporu výučby -4-
2 Súčasný stav využívania prostriedkov e-learningu u nás -6-
2.1 Pojmy zo sveta e-learningu -6-
2.2 Využitie informačno komunikačných technológií v procese výučby -6-
2.3 Hybridný (zmiešaný) spôsob výučby -8-
3 Zoznam literatúry -11-
Zdroje:
- DOUGIAMAS, M. 2003. Moodle Documentation
- Integrácia informačných a komunikačných technológií do výučby. 1 vyd. Nitra : SPU Nitra, 2001. 88 s. ISBN 80-7137-964-6