Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 116
projektov

Politické hnutie Solidarność

«»
Prípona
.doc
Typ
semestrálna práca
Stiahnuté
2 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
8094
Posledná úprava
24.01.2018
Zobrazené
2 165 x
Autor:
lusiliatko
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
V svojom komentári som sa rozhodla analyzovať hnutie Solidarnosc, ktoré znamenalo zmenu v myslení mnohých Poliakov. Toto hnutie dalo Poliakom jedinečný pocit zodpovednosti, zastávalo hodnoty ako solidarita, sloboda, mier a ľudské práva, a napokon aj vyvinulo rozhodujúci tlak na oslobodenie našej časti Európy spod totalitného režimu.
Túto prácu som rozdelila na tri časti: historický a politický kontext, interpretácia symbolov hnutia a záverečná analýza.

Historický a politický kontext

Na priblíženie udalostí, ktoré iniciovali zmeny v Poľsku a následne v celej strednej a východnej Európe musíme ísť späť do roku 1980.
Spoločenské hnutie Solidarnosc alebo Solidarita vzniklo v roku 1980 vo vtedy komunistickom Poľsku ako nezávislé odbory. Toto hnutie reprezentovalo poľské národné ašpirácie za slobodu, demokraciu a lepšie životné podmienky. V lete toho roku vypukla v Poľsku vlna štrajkov, ktoré vyvrcholili v gdaňských lodeniciach (Stocznia Gdansa). Tentokrát robotníci nevyšli do ulíc ako v roku 1970, ale zostávali v podnikoch - okupačný štrajk. Štrajkujúci boli plne presvedčení o potrebe odborového hnutia, formovaného a fungujúceho v súlade s medzinárodnými pracovnými štandardami a zároveň o nezávislosti štátu a vládnucej strany. Okrem obvyklých odborárskych požiadaviek vyhlásili aj požiadavky politické (legalizáciu nezávislých odborov). Pre komunistov by to znamenalo koniec monopolu moci. Spustil sa proces, ktorý podľa mnohých zmenil tvár Európy ukončením jej jaltského usporiadania.

Kľúčové slová:

hnutie

symboly

Poľsko

solidarita

Solidarność

interpretácia

komentár



Obsah:
  • Historický a politický kontext
    Interpretácia a kontextualizácia symbolov hnutia
    Záverečná analýza
    Zoznam použitej literatúry:

Zdroje:
  • KUBIK Jan: The power of symbols against the symbols of power.
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko