Popis:
Ropa je kvapalná zmes uhľovodíkov fosílneho pôvodu, predstavujúca východziu surovinu v petrochemickom priemysle. Ropa je tekutá svetložltá až tmavočierna hmota. Obsahuje 80 až 85 % uhlíku, 10 až 15 % vodíku, 4 až 7 % síry a trocha dusíku. Ložiská ropy sa vyskytujú v medzi dvoma nepriepustnými vrstvami okolitých hornín a veľmi často spolu so zemným plynom.
Vznik ropy vysvetľujú dve navzájom si odporujúce teórie. Anorganická a organická. Podľa anorganickej teórie ropa vznikla pôsobením prehriatej pary na karbidy ťažkých kovov v časoch, keď sa vyskytovali blízko zemského povrchu. Organická teória predpokladá, že ropa vznikla z prehistorických živočíšnych a rastlinných zvyškov, ktoré podľahli rozkladu. Tie sa vplyvom tepla a tlaku premenili najskôr na kerogén, potom na živicu a nakoniec na ropu a zemný plyn. Tie potom migrovali pozdĺž nerastných vrstiev, až boli zachytené v poréznych horninách, čím vznikli ich súčasné náleziská.
Súčasná civilizácia je odkázaná na ropu. Z nej sa vyrába alebo pomocou nej sa zabezpečuje všetko čo máme okolo seba. Udržuje v chode naše technológie, pracuje za nás, zásobuje energiou naše domovy udržuje v chode dopravu. Z nej sa vyrábajú všetky umelé hmoty, slúžiace ako predmety bežnej spotreby. Asfalt, ktorý požívame na stavbu ciest, je z ropy. Niektoré lieky sú vyrobené z ropy. Naše potraviny rastú z umelých hnojív a postrekujeme ich pesticídmi vyrobených z ropy.
Prečo tá závislosť na rope? Pretože neexistuje žiadny iný zdroj, ktorý by obsahoval toľko energie na jednotku. Okrem uránu. Prvok nebezpečný a príliš vzácny, aby zabezpečil naše energetické potreby. Obnoviteľné energetické zdroje nemôžu poskytnúť ani približné množstvo energie k uspokojeniu súčasných potrieb.
Ohľadom ropy existujú dve skupiny. Tá prvá tvrdí, že ropy je málo a spotrebujeme ju v najbližších rokoch. Pritom nestihneme prejsť na iné formy energií. Druhá skupina naopak tvrdí, že je jej dostatok na nasledujúcich 40 rokov a nie je sa čoho obávať. Prečo tieto skupiny vidia, zostávajúce množstvo ropy tak rozdielne? Čo tým sledujú? Na základe čoho došli k tak rozdielnym záverom?
Kľúčové slová:
Ropa
zásoby ropy
Rusko
USA
vývoj cien
ropný šok
budúcnosť
Obsah:
- Obsah 1
Úvod 2
Svetové zásoby ropy 3
Celosvetová ročná spotreba ropy 4
Najväčší vývozcovia, dovozcovia 5
Saudská Arábia 5
Irán 5
Irak 5
Rusko 5
USA 6
Svetový trh ropy, vývoj cien, ropné šoky 7
Prvý ropný šok 8
Druhý ropný šok 8
Tretí ropný šok 8
Budúcnosť trhu s ropou 9
Záver 11
Použitá literatúra 12
Prílohy 13