Popis:
Logistika sa považuje za integrované plánovanie, formovanie, prevádzanie a kontrolovanie hmotných a s nimi spojených informačních tokov od dodávateľa do podniku, vo vnútri podniku a od podniku k odberateľovi. Za objekty logistiky sa považujú akékoľvek druhy materiálu a tovarov, tj. výrobné materiály, pomocné a prevádzkové materiály, subdodávky a náhradné diely, obchodní tovar, taktiež aj polotovary a hotové výrobky. Pri rozbore funkcií, ktoré je možné v zásade priradiť k oblasti zásobovania, je možné uviesť: nákup, skladovanie, plánovanie a riadenie výroby a riadenie zákaziek. Nákup, resp. opatrovanie v užšom zmysle sa zaoberá spracovaním nákupných trhov a právnymi aspektami zásobovania. Opatrovanie v širšom zmysle sa vzťahuje nielen na materiály, ale taktiež na zabezpečenie, prípravu a zabezpečenie zariedenia, kapitálu, personálu a informácií. Ak sa pripojí k nákupu ako ďaľšia oblasť úlohy prípravy a zaistenia materiálu s čiastkovými faktormi skladovania a dopravy, zlepšia sa predpoklady pre zladenie jednotlivých činností materiálového hospodárstva. Tento rozsah úlôh sa dnes označuje ako klasické materiálové hospodárstvo. Zahrňuje hospodárenie s výrobnými a prevádzkovými materiálmi nezávisle na tom, pre aké čiastkové podnikové úseky sú určené.
Základ pre koncepciu logistiky tvoria dva hlavné body. Prvým je systémovo- teoretický spôsob pozorovania, ktoré vychádza z predpokladu, e prvky systému nemožno meniť izolovane, tj. bez účinku na iné prvky, a že to možno docieliť len prostredníctvom spojenia ich synergických účinkov. Druhýn je požiadavka pozorovať vznikajúce náklady ako celok, pretože sú rovnako vzájomne závislé a toto vzájomné pôsobenie pri úsilí o dosiahnutie minimalizácie celkových nákladov je potrebné plne rešpektovať.
Cieľom každej logistickej činnosti je optimalizácia logistických výkonov s ich komponentami, logistickými službami a s logistickými nákladmi. Definičná súčasť logistiky je jej zameranie na požiadavky trhu. Pre tieti dôvody predstavujú logistické výkony vždy marketingové nástroje a ako takéto je nutné ich aj posudzovať.
Kľúčové slová:
logistika
kusový tovar
skladovacie systémy
posuvné regály
sklad
funkcie skladov
Obsah:
- ÚVOD 3
1.1 História a vývoj logistiky. 4
1.1.1 Prvá fáza 5
1.1.2 Druhá fáza 5
1.1.3 Tretia fáza 5
1.1.4 Štvrtá fáza 5
1.2 Skladovacie systémy 5
1.2.1 Funkcie skladov 6
1.2.2 Typy skladov pre kusový tovar 6
1.2.2.1 Sklady s priehradovými regálmi 7
1.2.2.2 Paletové regálové sklady 7
1.2.2.3 Špeciálne podstavce/ regály 8
1.2.2.4 Sklady so spádovými regálmi 8
1.2.2.5 Sklady s posuvnými regálmi 9
1.2.2.6 Sklady s obehovými regálmi 9
1.2.2.7 Regálové sklady typu páternoster 9
1.2.2.8 Skladovanie na kontinuálnych dopravniciach 10
1.3 Správa a riadenie skladov 10
1.4 Vlastné alebo cudzie skladovanie 11
ZÁVER 13
POUŽITÁ LITERATÚRA 14
Zdroje:
- Kubiš, J.: Logistika vo výrobných systémoch, 1. vyd., Bratislava, ELITA, 1993.
- Schulte, Ch.: Logistika, 1. vyd., Praha, Victoria Publishing, a.s., 1994.
- Fekete, M.: Manažment produkčného systému. 2003. ISBN 80-223-1707-1.
- Kačír, K.: Systémy riadenia, 1. vyd., Bratislava, ALFA, 1981.