Popis:
Základné informácie o energii
Energia je zdroj, ktorý využívame v doprave, osvetlení, vykurovaní a v komunikácii. Keď hovoríme o energii, hovoríme vlastne o oleji, plyne, uráne, a tiež o iných odlišných typoch energie ako teplo, pohyb a elektrina. Napriek týmto odlišnostiam sa energia meria jednou štandardnou jednotkou, ktorou je Joule.
Energia nie je vnímateľná ani hmatateľná, ale môžeme ju prenášať alebo skladovať. Podľa vedcov sa použitá energia vždy premení na iný druh energie, čiže teoreticky sa nikdy nestratí.
Príkladom sú napríklad elektrárne, v ktorých sa chemická energia (skladovaná vo forme fosílnych palív) premieňa na tepelnú energiu (1 a 2), ktorá zase naopak premieňa vodu na paru. Para sa využíva na roztáčanie turbín (3) (mechanická energia) a nakoniec cez generátor (4) mení mechanickú energiu na elektrickú energiu. Expandovaná para, ktorá vyšla z turbíny sa v kondenzátore (5) kondenzuje na vodu. Kondenzácia na vodu sa uskutočňuje ochladením pary pomocou prostriedkov na ochladzovanie vody (6) z externého zdroja. V tomto procese sa stratí veľké množstvo energie. Na každých 100 joulov energie, ktorú elektráreň spotrebuje sa vyrobí 40 joulov elektrickej energie. Zvyšok sa stratí vo forme napríklad tepla a plynov (7 a 8).
...
Kľúčové slová:
energia
uskladňovanie energie
eletrika
elektrina
akumulovanie energie
elektrické akumulovanie energie
mechanické akumulovanie energie
zotrvačník
moment zotrvačnosti
zotrvačnosť
batéria
Obsah:
- Základné informácie o energii -2-
Uskladňovanie energie -3-
Technológie pre úschovu energie podľa druhu -3-
Výkon a stupeň rozvoja technológií úschovy energie -3-
Elektrické akumulovanie energie -3-
Mechanické akumulovanie energie -5-
Úschova energie v zotrvačníku -7-
Elektrochemické akumulovanie energie -8-
Tepelné akumulovanie energie -10-
Veľkosť energie uloženej v rotujúcom zotrvačníku -11-
Moment zotrvačnosti -11-
Výpočet momentu zotrvačnosti -11-
Zdroje: