Popis:
Úvod
Ak si vezmeme do úvahy proces transformácie a integrácie, je to rodinná záležitosť, pretože sa týka všetkých. Či už ide o život študenta v cudzine, migrácia celej rodiny alebo vnímanie rodinného príslušníka z inej krajiny, je potrebné sa prispôsobiť tak, aby to vyhovovalo potrebám rodiny a malo najlepší vplyv na svoju rodinu. Preto je nevyhnutné plné zapojenie nielen tých, ktorých sa to týka (manžel-manžela-deti) ale aj širšej rodiny, zamestnávateľa a rodinných príslušníkov rodín z okolia. Rodina ako základná bunka spoločnosti sa vyvíja nielen sociálne a kolektívne, ale zasahujú ju aj diania z vonku. Štrukturálne a politické procesy v celej Európe, rozdeľovali viac ako spájali. V súčasnosti je integrácia možná v rámci ktorejkoľvek krajiny a transformácia umožňuje adaptácia v rámci legislatívne povolených možností.
Rodina je na jednej strane zjednocujúcom činiteľom, pretože sa skladá z kultúrne homogénnych jedincov s podobnou migračnou históriou. Na druhej strane ju tvoria jedinci, ktorých životné skúsenosti získané v dôsledku migrácie sa môžu výrazne líšiť v súvislosti s rozdielnym statusom, vekom, pohlavím a sociálnymi rolami. Hoci rodina ako celok nemusí byť dobre integrovaná, jej jednotliví členovia sa môžu úspešne integrovať do rôznych segmentov života spoločnosti, t. j. na trhu práce, v škole či v živote lokálnej komunity.
Kľúčové slová:
integrácia
transformácia
rodina
integrácia rodín
Zdroje:
- FYRAND, L.: Sosialt nettverk - teori og praksis. Otta: TANO 1998.
- LEVICKÁ, J.: Metódy sociálnej práce. Trnava: Trnavská univerzita 2003.
- MATOUŠEK, O. a kol.: Metódy a řízení sociální práce. Praha: Portál 2003
- Rozvoj komunitných služieb, Projekt. Transformácia zariadení sociálnych služieb s cieľom sociálnej a pracovnej integrácie ich obyvateľov, Učebné texty k projektu
- Statisticprofesia, citované 29.3.2017, dostupné z : http://www.profesia.sk/en/cms/44410
- HORÁKOVÁ, M.. Výzkum rodin migrantů v ČR Východiska a základní pojmy projektu Návrh informačního systému o rodinách migrantů z třetích zemí . VÚPSV, , str.
- HEJDIŠ, M. - KOZOŇ, A. 2011. Sociálna a ekonomická integrácia, Bratislava -Praha, 2011, 448 s.