Popis:
Cieľom mojej práce je objasniť vznik Európskej únie, jej chronologický vývoj od Parížskej zmluvy až po Maastrichtskú zmluvu, ekonomické a politické príčiny jej vzniku a tri piliere EÚ.
Európska únia znamená pre každého čosi iné. Pre mnohých ľudí je zárukou zachovania mieru na kontinente, ktorý bol počas predošlých päťdesiatich rokov poznačený nezdravým súperením a vnútorným napätím. Iní, naopak, poukazujú na jej nízku akcieschopnosť pri riešení medzinárodných konfliktov.
Európska únia predstavuje najpokrokovejšiu organizáciu multisektorovej integrácie s oprávnením pôsobiť tak v hospodárskej, sociálnej a politickej oblasti, ako aj v oblasti práv občanov a v oblasti zahraničných vzťahov svojich štátov.
Je to medzinárodné spoločenstvo, ktoré od posledného rozšírenia v roku 2007 tvorí 27 členských štátov s celkovým počtom 496 miliónov obyvateľov, čo je približne 8 % svetovej populácie.
Členmi EÚ sú: Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Cyprusm, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Veľká Británia
Kľúčové slová:
Medzinárodný obchod
vznik a vývoj EÚ
Tri piliere EÚ
pohyb kapitálu
európske spoločenstvá
spravodlivosť
Obsah:
- Úvod -3-
1. Vznik a vývoj Európskej únie (EÚ) -4-
1.1 Ekonomické a politické príčiny vzniku EÚ -4-
1.2 Chronológia vývoja EÚ od Parížskej zmluvy po Maastrichtskú zmluvu -5-
1.3 Vývoj EÚ po Maastrichtskej zmluve -8-
2. Tri piliere EÚ -10-
2.1 Prvý pilier - Európske spoločenstvá -10-
2.1.1 Voľný pohyb tovaru -10-
2.1.2 Voľný pohyb osôb -10-
2.1.3 Slobodné poskytovanie služieb -11-
2.1.4 Voľný pohyb kapitálu -11-
2.2 Druhý pilier - Spoločná zahraničná a bezpečnostná politika Európskej únie -12-
2.3 Tretí pilier - Spravodlivosť a vnútorné záležitosti -13-
Záver -14-
Použitá literatúra -15-
Prílohy -16-