Vznik služobného pomeru, druhy štátnej služby
«»
Popis:
Úvod
Pod pojmom štátna služba sa rozumie plnenie úloh štátnej správy alebo vykonávanie štátnych záležitostí v rozsahu pôsobnosti ustanovenej osobitnými predpismi, ktoré štátny zamestnanec vykonáva v služobnom úrade. Pojem štátna služba predstavuje realizáciu určitej činnosti, ktorá je vykonávaná pre štát, resp. z jeho poverenia, ale zároveň naznačuje aj spojenie určitého subjektu so štátom.
Štátna služba ako právny inštitút predstavuje súhrn právnych noriem, ktoré upravujú vzájomne úzko súvisiace vzťahy, vznikajúce v rámci organizácie štátnej služby, ako aj vzťahy, ktoré upravujú postavenie štátnych zamestnancov.
V súvislosti s týmito dvoma stránkami je štátna služba charakterizovaná ako organizačno-právny inštitút, ktorý má svoje organizačné formy a je upravený právnymi normami. V tomto zmysle inštitút štátnej služby zahŕňa normy regulujúce organizáciu štátnej služby a normy upravujúce právny režim štátnych zamestnancov.
Kľúčové slová:
pracovné právo
štátna služba
služobný pomer
polícia
Obsah:
- Úvod
Druhy štátnej služby
Prípravná štátna služba
Stála štátna služba
Dočasná štátna služba
Vznik služobného pomeru
Podmienky prijatia a prijímacie konanie
Služobná prísaha
Použitá literatúra
Zdroje:
- Kuril J.: Štátna služba a služobný pomer príslušníkov Policajného zboru. Akadémia Policajného zboru v Bratislave, 2007.
- Barancová H., Schronk R.: Pracovné právo. Elita Bratislava, 2004.
- Zákon č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície.
- Zákon č. 312/2001 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.