Popis:
Tému svojej práce som si zvolila preto, lebo si myslím, že agresia, agresivita a všeobecne násilie sa žiaľ stáva každodennou súčasťou nášho života a teda sme nimi ovplyvnení. Podobne ako peniaze, stávajú sa všeobecnou otázkou, ktorá zaujíma asi väčšinu z nás. Existujú pesimistické teórie, podľa ktorých sa narastajúce násilie a agresivita stávajú symptómom samoničenia našej civilizácie, ktorá čerpá svoju univerzálnosť a legitimitu z konštitutívnej nenásilnosti, ktorú pokladáme za základ našej civilizácie a humanity. Agresiu a násilie teda pokladáme za spoločensky neželateľné javy, ktoré zaraďujeme medzi sociálne patológiu.
V mojej práci sa pokúsim o podrobnejšiu analýzu týchto pojmov a tiež sa zameriam na prejavy a dôsledky spomínaných činov.
...
Agresiou a násilím môžeme označiť choré, nenormálne, všeobecne nežiaduce spoločenské javy. Násilie na človeku postihuje predovšetkým jeho sociálne správanie. Vyvoláva strach a obavy, aktualizuje existenčné obranné procesy. Doposiaľ je vymedzenie pojmu násilie veľmi nepresné. Isté ale je, že predstavuje jednu z najtrvalejších sociálnych skutočností, aj keď v rôznom rozsahu a rôznej intenzite. O násilí spravidla hovoríme v súvislosti s kriminalitou, často hovoríme o násilí v rodine, násilí voči ženám, o násilí v školách, v armáde a ďalších špecializovaných spoločenských inštitúciách, ale aj o špecifickom „každodennom“ násilí, násilí „na ulici“, o násilí skrytom a otvorenom. Násilie najčastejšie označuje jednorázový fyzický akt, resp. postup, pri ktorom človek spôsobuje ujmu druhému človeku. Iná charakteristika násilia hovorí o akýchkoľvek aktoch, vrátane zanedbávania, ktoré ovplyvňujú život, fyzickú a psychickú integritu alebo slobodu jednotlivca, alebo poškodzujú rozvoj jeho osobnosti.
...
Kľúčové slová:
agresivita
agresia
násilie
šikanovanie
šikana
bolesť
vyhrážka
vyhrážanie
týranie
tyran
terorizmus
teror
emócie
hostilita
agresívne správanie
ubližovanie
Obsah:
- Obsah -2-
Úvod -3-
Vlastná práca
Agresia a násilie -4-
Šikanovanie -4-
Príznaky šikanovania -5-
Bolesť a hrozba bolesti -6-
Týranie -6-
Terorizmus -7-
Emócie -7-
Hostilita -7-
Prejavy agresie -7-
Druhy agresívneho správania -8-
Zoznam použitej literatúry -9-
Záver -10-
Zdroje:
- P. Ondrejkovič a kolektív : Sociálna patológia, Amos, PdF UK, Bratislava, 1999
- P. Ondrejkovič : Negatívne stránky individualizácie mládeže, Amos, PdF UK, Bratislava, 1997
- Hans Kern, Christine Mehl, Hellfried Nolz, Martin Peter, Begina Wintersperger : Přehled psychologie
- L. Auger : Strach, obavy a jejich překonávaní, Praha, Portál 1998
- M. Nakonečný : Motivace lidského chování, Praha, Academia 1996
- M. Nakonečný : Základy psychologie
- Internet