Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 116
projektov

Ako sa rastliny prispôsobujú k extrémnym teplotám

«»
Prípona
.doc
Typ
seminárna práca
Stiahnuté
11 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
39213
Posledná úprava
05.01.2012
Zobrazené
1 994 x
Autor:
pocahontass88
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Nárast teplôt. Príčiny nárastu teplôt. Vývoj teplôt v budúcnosti.
Termín, používaný na označenie zmien v zemskej klíme alebo v jej regionálnych klímach, je klimatické zmeny. Opisuje zmeny prebiehajúce počas desiatok alebo tisícok rokov z pohľadu priemerných teplôt. Tieto zmeny môžu byť spôsobené prírodnými zmenami alebo ľudskou činnosťou. Zmeny podnebia ovplyvňovali človeka už od počiatku.
Všetci klimatológovia sa zhodujú v názore, že planéta Zem prešla viacerými cyklami globálneho oteplenia a ochladenia trvajúcimi minimálne posledný milión rokov. O globálnom otepľovaní hovoríme, keď sa priemerná teplota oceánov a atmosféry počas viacerých rokov zvýši v mierke celej planéty. Počas posledných 1000 – 2000 rokov pred rokom 1850 bola globálna teplota relatívne stabilná. V priebehu posledných 50 rokoch došlo ku výraznému zvýšeniu globálnej teploty, takže vývoj klimatického zemského systému sa stal nelineárnym a nestabilným. Predpokladaný nárast teploty vychádza zo súčasného trendu emisií skleníkových plynov bez opatrení na ich znižovanie...

Tolerancia rastlín k teplu
Odolnosť voči teplu má u mnohých rastlín typický ročný priebeh, i keď zmeny sú menšie než u odolnosti voči mrazu. Sezónne zmeny tolerancie k teplu sú riadené hlavne vývojovými procesmi, ale tak isto aktuálnou vnútornou teplotou. Všetky rastliny sú na teplo veľmi citlivé behom obdobia najväčšieho rastu. Mnohé suchozemské rastliny mierneho pásma získavajú najvyššiu toleranciu k teplu v období zimného pokoja. Mimo tohto vývojovo prevládajúceho, ale ekologicky paradoxného typu, existujú suchozemské rastliny, u ktorých vzrastá tolerancia k teplu tak isto v lete, a ďalšie, ktoré svoju toleranciu v priebehu sezóny vôbec nemenia. Aj chovanie rias má z ekologického hľadiska svoj zmysel; ako sladkovodné, tak morské riasy prispôsobujú svoju toleranciu k teplu podľa teploty vody. V neskorom lete je ich tolerancia najvyššia a v zime najnižšia.

Kľúčové slová:

teplo

teplotná odolnosť

obranné mechanizmy

rastliny



Obsah:
  • Nárast teplôt. Príčiny nárastu teplôt. Vývoj teplôt v budúcnosti.
    Teplo
    Rastliny delíme podľa vzťahu k teplu na
    Teplotná odolnosť
    Tolerancia rastlín k teplu
    Typy rastlín podľa vzťahu k teplu
    Vplyv teplôt na rastliny
    Obranné mechanizmy rastlín pred vysokými teplotami
    Použité zdroje

Zdroje:
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko