Popis:
Emócie a city patria do oblasti tých javov, kde zatiaľ vládne neistota a názorové rozdiely. Prejavuje sa to aj v tom, že pri používaní pojmov „city“ a „emócie“ jestvuje istá nevyjasnenosť a terminologická nepresnosť. Sú autori ktorí chápu city a emócie ako synonymum, pričom uprednostňujú termín latinského pôvodu -emócia. V našej publikácii emócie chápeme ako jednoduché city, to znamená, že city sú nadradený pojem.
Emocionálne zážitky človeka rozdeľuje Smirnov na: emócie v úzkom zmysle slova a city. Emóciami v úzkom zmysle slova nazýva najjednoduchšie emocionálne zážitky spojené s uspokojovaním alebo neuspokojovaním organických potrieb (napr. jedla, čerstvého vzduchu, ochrany pred chladom a pod.) Každý taký vzťah, ktorý sa nám nejaví ako ľahostajný, ale má citový prízvuk, je emócia.
Emócie sa v úzkom zmysle slova vyskytujú aj u zvierat. Avšak od emócii zvierat sa aj najelementárnejšie emócie človeka podstatne líšia predovšetkým v tom že ich človek uspokojuje v súlade s požiadavkami spoločnosti, sú to emócie spoločenskej bytosti.
City sa naproti tomu spájajú s potrebami spájajú s potrebami ktoré vznikli v priebehu s historického vývinu ľudstva. Vznik citu závisí od spoločenského bytia človeka. Vznik citu závisí od spoločenského bytia človeka. Základom citu sú potreby spojené so vzťahmi medzi ľuďmi (potreba činnosti, plnenia spoločenských požiadaviek, potreba spoločenského styku, a pod.).
...
Kľúčové slová:
psychológia
cit
city
emócia
strach
úžas
hnev
eufória
napätie
vzrušenie
láska
nenávisť
afekt
nálada
vzťah
citové vzťahy
estetika
etika
osobnosť
psychika
Obsah:
- Všeobecná charakteristika citov
Afekty, nálady a vášne (emocionálne prejavy)
Afekty
Nálady
Vášne
Strach
Klasifikácia citov
Citové vzťahy s mimoľudským javom
Medziľudské citové vzťahy
Sebacity
Estetické city
Etické (intelektuálne) city
Význam citov
Zdroje:
- Július Boroš - Základy psychológie, Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava 1987