Človek a príroda, etika a estetika v diele Jána Kollára Slávy dcéra
«»
Popis:
Ján Kollár patrí nepochybne k najvýznamnejším osobnostiam našich literárnych dejín. Impulzom jeho literárnej tvorby bol predovšetkým záujem o slovanskú minulosť, viera v ideály humanity a myšlienka slovanskej vzájomnosti postavená na princípe vzájomného poznávania a zbližovania sa slovanských národov. Tieto vznešené myšlienky spájal s témou hlboko intímnou - s autentickým citovým zážitkom.
V tejto seminárnej práci som sa zamerala na dielo Slávy dcéra, pričom mojím cieľom bolo najmä poukázať na postavenie človeka, prírody, etiky a estetiky v jednotlivých spevoch.
Ján Kollár sa narodil 9. júla 1793 v Mošovciach neďaleko Martina.
Študoval na evanjelickom gymnáziu v Banskej Bystrici a na evanjelickom lýceu v Bratislave. Počas štúdií si privyrábal ako súkromný učiteľ v zámožných rodinách.
Pre jeho názorový a citový vývoj mal veľký význam pobyt na univerzite v Jene, kde v rokoch 1817 - 1819 absolvoval evanjelickú teológiu. V Jene bol svedkom rozmachu nemeckého národného hnutia. Spozoroval tu tienisté stránky nemeckého nacionalizmu: rozpínavosť, povýšenectvo a podceňovanie iných národov a uvedomil si jeho nebezpečenstvo pre Slovanov. V Nemecku pôsobil na miestach, ktoré kedysi obývali Slovania, neskôr vyhubení Germánmi.
Okrem toho bol Kollárov pobyt v Jene poznamenaný silným citovým zážitkom. Zaľúbil sa do dcéry evanjelického farára Frideriky Wilhelminy Schmidtovej, nazývanej Mína, ktorá sa stala inšpirátorkou jeho poézie a predobrazom dcéry mýtickej bohyne Slávy. Po pätnástich rokoch odlúčenia sa napokon Friderika napokon stala jeho manželkou.
...
Kľúčové slová:
Ján Kollár
Kollár
Slávy dcéra
lyrika
epika
lyricko epická skladba
skladba
lyricko-epická skladba
Sála
Labe
Dunaj
Obsah:
- Úvod -4-
Život spisovateľa -4-
Tvorba -5-
Dielo Slávy dcéra -6-
Předzpěv -6-
1. spev - Sála -7-
2. spev - Labe -8-
3. spev - Dunaj -9-
Záver -9-
Použitá literatúra -10-
Zdroje:
- ČUZY,L. - KÁKOŠOVÁ,Z. - MICHÁLEK,M. - VOJTECH,M.: Panoráma slovenskej literatúry 1. Prvé vydanie. Bratislava: Slovenské pedagogické nakladateľstvo 2004. 170 s. ISBN 80-10-00316-6.
- KOLLÁR, J.: Slávy dcéra. Prvé vydanie. Bratislava: Tatran 1979. 256 s.
- ŠMATLÁK, Stanislav: Dejiny slovenskej literatúry 2. Tretie vydanie. Bratislava: Literárne informačné centrum 2001. 560 s. ISBN 80-88878-68-3.
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.