Popis:
Domáce násilie a násilie na ženách je problémom, ktorý bol dlho na pokraji záujmu laickej i odbornej verejnosti. Právo muža biť svoju manželku či partnerku nachádzalo po stáročia podporu v právnych aj kultúrnych normách. Toto právo bolo mužom odňaté pred viac než sto rokmi, správanie však pretrváva ďalej. Násilie v rodinách je opradené mnohými mýtmi a fámami. Je to aj dôsledok toho, že spoločnosť ešte stále nechce vidieť to, čo sa deje „za dverami“. Ešte v nedávnej minulosti sa domáce násilie považovalo za partnerskú záležitosť, čosi, čo sa ani nedefinovalo ako problém, ale súčasť života. Občasná facka, bitie, sexuálne násilie sa považovali a v mnohých domácnostiach bohužiaľ i dodnes považujú za „normálne“. Tento stereotyp sa z ľudských postojov začal vytrácať potom, ako sme častejšie začali pociťovať a všímať si i verejné násilie, prípadne ak niekto to normálne násilie pocítil sám na sebe. Vraždy, znásilnenia, terorizmus sa postupom času stali nie ojedinelým javom vyskytujúcim sa v spoločnosti.
Kľúčové slová:
domáce násilie
násilie páchané na ženách
žena
násile
obeť
násilník
syndróm týranej ženy
týranie
Obsah:
- Úvod 4
1. Domáce násilie 5
2. Druhy násilia, jeho typické znaky a špecifiká 6
2.1 Druhy násilia 6
2.2 Typické znaky domáceho násilia 7
2.3 Špecifiká domáceho násilia 7
3. Žena ako obeť domáceho násilia a syndróm týranej ženy 9
4. Príčiny násilia páchaného na ženách 10
Zdroje:
- BODNÁROVÁ, B., FILADELFIOVÁ, J.: Domáce násilie na Slovensku. Bratislava: Medzinárodné stredisko pre štúdium rodiny, 2002.
- BÚTOROVÁ, Z., FILADELFIOVÁ, J.: Násilie páchané na ženách ako problém verejnej politiky. Bratislava: Inštitút pre verejné otázky, 2005.
- ČÍRTKOVÁ, L.: Oběti domácího násilí. In http://www.rodina.cz, 2001.
- Deklarácia OSN o odstránení násilia voči ženám. New York, OSN 1993.
- FRÖSCHL, E., LÖW, S.: Konať proti násiliu na ženách. In Aspekt - Násilie I., 1998, roč. 6, č. 3, s. 56-76.
- MAMA A JA. Časopis mladej rodiny. Šéfredaktorka Gabriela Zelinková. Bratislava: ORBIS IN, roč. 2007/04
- SOPKOVÁ, E.: Problém, o ktorom sa mlčí. In Aspekt - Násilie I., 1998, roč. 6, č. 3, s. 22-25
- Úrad OSN vo Viedni. Centrum pre sociálny rozvoj a humanitárne otázky: Stratégie konfrontácie domáceho násilia - informačná príručka, OSN, New York, 1993, s. 6.
- VOŇKOVÁ, J., HUŇKOVÁ, M.: Domácí násilí v českém právu z pohledu žen. Praha: proFem, 2004.