Popis:
V nasledujúcom texte sa budeme venovať ekonomickým a sociálnym podmienka rodiny, ako aj ich vplyvu na výchovu. Hlavným cieľom našej práce je priblížiť vplyv sociálno – ekonomických premien na rodinu, predovšetkým od konca 20. storočia.
Nakoľko je analyzovaný problém predmetom rôznych diskusií a bol spracovaný mnohými autormi, vychádzame z odborných textov, z ktorých čerpáme informácie k našej téme.
„Z ekonomického hľadiska je rodina elementárnou jednotkou produktívnej činnosti a súčasne jednotkou spotrebnou, chápanou ako posledný článok v obehu produktov tovaru a služieb.“
Priamy podiel rodiny na produktívnej činnosti sa neustále mení. Od konca 20.storočia sa na našom území významne znižoval vplyvom sociálno – ekonomických premien. Vznikol tzv. voľný čas detí i dospelých, ktorý sa však nevyužíval hodnotnejšie. Došlo k oslabeniu rodinnej výchovy. Deti sa prestali zapájať do spoločnej práce s rodičmi, čo ovplyvnilo a značne oslabilo morálne vlastnosti ako pracovitosť, zodpovednosť i spoľahlivosť. Viac času začali tráviť mimo rodinného kruhu, s priateľmi a bez akejkoľvek snahy o obohatenie rodinného života, čím rodičia prestali byť ich vzormi a zmenili sa tým aj ich úlohy.
Kľúčové slová:
sociológia
ekonomické podmienky rodiny
sociálne podmienky rodiny
Zdroje:
- Potočárová, M. 2003. Rodina, mládež a jej postoje k sociálnym limitom.
- Bratislava: Vydavateľstvo STU
- Ondrejkovič, P. a kol. 2006. Rodina v novom miléniu. Prešov: Vydavateľstvo
- Michala Vaška