Popis:
Verejným sektorom rozumieme tú oblasť spoločenskej reality, respektíve podsystém jednotlivých sfér spoločenského života, ktorá sa nachádza vo verejnom vlastníctve, v ktorej sa z politického hľadiska rozhoduje verejnou voľbou a uplatňuje sa v nej verejná kontrola, pričom účelom fungovania verejného sektora je naplňovanie verejného záujmu a spravovanie vecí verejných. Verejný sektor je produktom verejnej politiky štátu.
Vyspelá trhová ekonomika je zmiešanou ekonomikou, ktorú tvorí súkromný sektor a verejný sektor. To znamená, že niektoré statky sa zabezpečujú verejne, t. j. uhrádzajú sa z verejných rozpočtov a tvoria náplň verejných financií a niektoré sa uhrádzajú zo súkromných zdrojov a tvoria náplň súkromných financií.
Do verejného sektora spadá aj časť nazývaná infraštruktúra, čím sa rozumie jestvujúca sieť cestných komunikácií, budovanie nových komunikácií, či už úsekov diaľnic, ciest prvej, druhej a tretej triedy, respektíve miestnych komunikácií. Do infraštruktúry ale tiež spadajú verejné osvetlenie, MHD, komunálne odpady atď.
Najziskovejšie sú odvetvia systémovej infraštruktúry ako energetika, plynárenstvo, telekomunikácie a doprava. Receptom na finančnú podvýživu cestnej infraštruktúry má byť model skrývajúci sa pod skratkou PPP (public privat. partnership - verejno- súkromné partnerstvo).
Kľúčové slová:
ekonomika
verejný sektor
trhová ekonomika
diaľničné nálepky
infraštruktúra
komunálny odpad
Obsah:
- Úvod
Budovanie diaľničnej siete
Tri P po slovensky
Sporná premiéra
Nesplnené sľuby
Efektívne novinky
Rozostavanosť narastá
Priority nových úsekov
Environmentálne posúdenie
Drahšie diaľničné nálepky
Záver
Použité zdroje
Zdroje:
- Súčasný stav právnej regulácie verejnej správy v SR - Ladislav Hrtánek, Ján Kútik
- Slovensko a 21.storočie - výzva a šanca - Jana Černá, Peter Staněk
- Časopis Trend