Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 077   projektov
0 nových

Grunge - interpretácia hudobného diela

«»
Prípona
.pdf
Typ
seminárna práca
Stiahnuté
1 x
Veľkosť
0,2 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
1296
Posledná úprava
13.07.2015
Zobrazené
4 241 x
Autor:
-
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Výber témy pre moju seminárnu prácu z Interpretácie hudobného diela bol podmienený predovšetkým nostalgiou a citovou náväznosťou. Grunge som „objavil“ začiatkom gymnázia vo veku, kedy som potreboval svoju pubertálnu duševnú neistotu zakryť nejakou jasnou nálepkou. Tou nálepkou sa mi stali modré menčestráky od kamaráta, prastaré semišové sako po tatovi, dlhé, nie príliš česané vlasy, pokreslené „číňany“; skrátka dal som sa k „nezávislákom“ - ako sa u nás nazýva slovenský derivát grungeovej mládeže. Aby som svoju príslušnosť dotiahol do dôsledkov, začal som fajčiť, experimentovať s marihuanou, počúvať primerane tvrdú hudbu, kašľať na školu a snažiť sa o trvalý stav miernej depresie.
Onou „tvrdou hudbou“ bol predovšetkým grunge, čiastočne i neopunk. Konzumoval som skladby Nirvany, Pearl Jam, Silverchair, Offspring, či Green Day, chodieval som na koncerty slovenských kapiel, ktoré sa ku grunge hlásili. Tá „konzumácia“ je termínom na svojom mieste, pretože hoci som si snaživo opisoval texty piesní z bookletov albumov, nijako veľmi som sa nad nimi nezamýšľal a bolo mi dosť jedno, či zachovávam „štýlovú jednotu“. Hlavný bol tvrdý zvuk, ktorý vtedy vyhovoval môjmu obrazu o mne samom. Potrebný názor na kapely mi vyrobili hudobné médiá. Po dvoch rokoch som moje milované menčestráky nosil už len do záhrady. Keď som gymnázium opúšťal, zo zmienených atribútov „nezávisláctva“ mi ostal iba ťažký nikotinizmus a hudobný vkus - vzhľadom na jeho neskorší kurz - vychýlený nepravdepodobným smerom. Táto seminárna práca je istým spôsobom inventúrou mojej puberty: budem grunge objavovať znova a zisťovať, čo som vtedy zanedbal, či nedomyslel; čo som si zostal dlžný. Prečo budem písať o grunge je už jasné, o čom však konkrétne: rád by som grunge spracoval ako krátku uzavretú kapitolu veľkého významu pre populárnu
kultúru. Pokladám ho za smutný prípad donquijotovskej bitky s mašinériou publicity, za (zatiaľ) posledný záchvat zdravého rozumu a prirodzenosti v populárnej hudbe, ale i za názorný príklad toho, že absencia pózy sa časom stane tiež pózou. Skrátka a dobre, rád by som vykonal analýzu grunge post mortem.

Kľúčové slová:

hype

Nirvana

Soundgarden

Pearl Jam

Seattle

grunge

punkrock

Silverchair

Green Day



Obsah:
  • Úvod -2-
    Metodika práce -3-
    Grunge -4-
    Seattle -5-
    Sub Pop -6-
    Hype! -7-
    Nirvana -9-
    Pearl Jam -11-
    Soundgarden -13-
    Pozostalí a pohrobkovia -15-
    Záver -16-
    Zoznam literatúry -17-

Zdroje:
  • Cramer, Christina: Nirvana Biography. In: Rolling Stone.
  • Fricke, David: Kurt Cobain: the Rolling Stone Interview. In: Rolling Stone.
  • Hauler, Joe: Soundgarden Biography. In: Rolling Stone.
  • Heuser, Hendrik: An Approach to Grunge as a Cultural Phenomenon.
  • Howitt, Bernie: Popular Culture - Grunge.
  • Nirvana Club: Nirvana Chronology.
  • Rolling Stone, The: Pearl Jam Biography.
  • Ulman, Miroslav: Seattle - Grunge city. In: inZine
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko