Popis:
Podstata dohody
Dočasná dohoda mala mať platnosť tri roky a zabezpečí vytvorenie demokratickej samosprávy, mier a bezpečnosť pre každého, kto žije v Kosove:
• Demokratická samospráva bude zahrňovať všetky záležitosti každodenného záujmu všetkých ľudí v Kosove, vrátane vzdelávania, zdravotnej starostlivosti a ekonomického rozvoja. Kosovo bude mať prezidenta, parlament; vlastné súdy, silnú lokálnu vládu a inštitúcie národnostných menšín s takými právomocami, ktoré zabezpečia identitu každému národnostnému spoločenstvu
• Bezpečnosť bude garantovaná medzinárodnými vojskom rozmiestneným na území Kosova. Lokálna polícia, zostavená zo všetkých príslušníkov národnostných menšín, bude zabezpečovať pravidelný dozor nad dodržiavanim poriadku. Federálne a republikové bezpečnostné zložky opustia Kosovo, s výnimkou limitovaného množstva vojska na ochranu hranic.
• Po troch rokoch sa uskutoční medzinárodné stretnutie, aby sa ustanovil mechanizmus konečného usponadania Kosova. Na tomto medzinárodnom stretnutí bude dôležitým faktorom vôl'a občanov.
Kľúčové slová:
Balkán
Kosovo
konflikt
samospráva
globálny chaos
argumentácia
analýza
Obsah:
- Analýza návrhu Dočasnej dohody o mieri a samospráve v Kosove zRambouillet
Postoje a argumentácia Slovenskej republiky
Pozadie konfliktu v Kosove
Balkán ako model globálneho chaosu
Kosovo - výzvy pre Slovenskú republiku