Popis:
Myšlienka spojeného štátu Čechov, Moravanov a Slovákov bola odvekou témou diskusií. Reálnu podobu začala mať po vzniku Československej jednoty, ktorá od roku 1908 organizovala v Luhačoviaciach porady, zamerané na rozvoj kultúrnej spolupráce, podporu vedcov a študentov.
Oporou pre vznik ČSR mali byť Česi a Slováci žijúci v USA, Kanade, Rusku, Švajčiarsku a Francúzku zjednotení do emigrantských spolkov ako Slovenská liga v USA (predseda Albert Mamatej) a České národné združenie vypracovali dohodu p spoločnom postupe amerických Čechov a Slovákov v boji za národnú slobodu - Clevelandskú dohodu (22. - 23.10.1915), v ktorej sa hovorí : Česy a Slováci sa spoja do jedného federatívneho štátneho celku s úplnou štátnou štruktúrou.
28.10.1918 sa konala porada SNR, kde bola prijatá Martinská deklarácia, ktorou sa SNR vyhlásila jediným zástupcom Slovákov a žiadala pre nich samourčovacie právo na základe úplnej nezávislosti - mala charakter štátoprávneho dokumentu, ktorý rozviazal zväzok s Uhorskom a ustanovil nový zväzok s Čechmi. Po jej podpísaní bola doručená do Prahy. Podpísali ju :
Matúš Dula, Samuel Daxner, Ivan Dérer, Andrej Hlinka, Ferdinant Juriga, Emanuel Lehocký, Ivan Thurzo, Samuel Zoch, Ján Vojtaššák - cirkevný hodnostár
Kľúčové slová:
hospodársky profil
problémy hospodárstva
národohospodárstvo
demokracia
humanita
pokrok
deklarácia
Zdroje:
- Hospodárske dejiny Československa v 19. a 20. storočí, Václav Prúcha a kol.,1974
- Hospodářské dějiny evropských socialistických zemí, Václav Prúcha a kol., 1977