Hygienické požiadavky na chov a ustajnenie služobných psov
«»
Popis:
Už v dávnych časoch ľudia zistili, že psi sú vynikajúci pomocníci nielen pri love zveri, ale aj ako ochrancovia majetku, svojho majiteľa alebo iných osôb. Neskôr sa začali využívať vo vojenstve tzv. bojové psi. Bojové psi spôsobovali v radoch nepriateľa paniku. Využitie psov vo vojenskej oblasti zahŕňalo napríklad stráženie a sliedenie(vystopovanie)nepriateľa. Tradícia využívania psov na tzv. služobné účely sa datuje už od staroveku.
Neskôr, keď si človek uvedomil nenahraditeľné schopnosti a vlastnosti psov, začal ich využívať na ešte náročnejšie úlohy pri ochrane práva a zákona. Stali sa pomocníkmi žandárov(neskôr polície). O kladných stránkach použitia psov ako pomocníkov mužov zákona sa zmieňoval aj zakladateľ kriminalistiky dr. Hans Gross. Na psa v službe sa odjakživa kládli vysoké nároky na fyzický výkon a ľudia si začínali uvedomovať, že s tým súvisí aj starostlivosť o psa, kŕmenie, napájanie a ustajnenie. Výkon služobného psa, či už v armáde alebo v polícii si vyžaduje dobrú starostlivosť o zdravie, kvalitné kŕmenie a v neposlednom rade zodpovedajúce ustajnenie kde si pes oddýchne po ťažkom a vyčerpávajúcom výcviku alebo službe. To všetko úzko súvisí z hygienou v chove a ustajnení služobných psov.
Kľúčové slová:
Hygiena chovu
pes. kynológia
Obsah:
- Úvod
Služobné kynologické objekty
Koterec
Výbeh
Vývarovňa pre služobných psov
Sklad krmiva
Hygienické podmienky prevádzkovania služobných kynologických objektov
Použité zdroje
Zdroje:
- Prof. Ing. Václav Krajník, Csc., RNDr. Vladimír Ďurišin, Prof. MVDr. Marián Kozák, PhD RSDr. František Bohrn a kolektív, Policajná kynológia, Liptovský Mikuláš: Akadémia Policajného zboru v Bratislave, 2009. 576 s ISBN 987-80-8054-476-8
- Hartl,K. Člověk a pes 2.vyd. Praha: Naše vojsko, 1989. 96 s
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.