Popis:
„Uctiť si Kanta je znakom duševnej zrelosti. Človek potom už nie je ochotný naslepo sa zveriť životu, ale snaží sa získať jasný obraz o sebe a okolí."
Immanuel Kant je meno jedného nemeckého filozofa, ktorý bol predstaviteľom nemeckého klasického idealizmu. Narodil sa 22. apríla 1724 v Kráľovci (dnešný Kaliningrad) ako syn sedlára. Vďaka vysokému nadaniu sa dostal na univerzitu, kde vyštudoval filozofiu, matematiku, teológiu a fyziku. Pôsobil ako súkromný učiteľ a až po pätnástich rokoch čakania získal profesúru filozofie. Celý život pôsobil blízkej univerzite a hoci dostával pozvánky učiť aj na iných univerzitách, neodišiel zo svojho rodiska.
Heinrich Heine o ňom napísal:
„Ťažko opísať životnú históriu Immanuela Kanta, lebo nemal ani život ani históriu. Žil mechanicky usporiadaným životom, takmer abstraktným staromládeneckým životom v tichej, odľahlej uličke v Kráľovci na severovýchodnej hranici Nemecka. Nemyslím, že by veľké hodiny na tamojšej katedrále spĺňali svoju každodennú úlohu bez vášnivejšie a pravidelnejšie ako ich krajan Imanuel Kant. Vstať, piť kávu, písať, prednášať, jest, prechádzať sa, všetko malo svoj presne určený čas a susedia vedeli celkom presne, že hodiny bijú pol štvrtej, keď Immanuel Kant vo svojom sivom plášti, s paličkou v ruke vyšiel z domu a vykračoval si po malej lipovej aleji, ktorá sa po ňom volá dodnes Cestou filozofa.”
Kráľovec opúšťal len pri krátkych návštevách bezprostredného okolia, vyhýbal sa všetkému, čo by ho odvádzalo od práce, a zo všetkých síl sa venoval výstavbe svojho filozofického obrazu sveta. Fantáziou a koncentráciou bystril svoj pohľad a jeho temperament prúdil koncentrovanie a regulovane do výkladu jeho systému: do prednášok pre jeho poslucháčov a do mohutných stavieb jeho opisov.
...
Kľúčové slová:
Imanuel Kant
Kant
filozofia
filozof
rozum
metafyzika
skepticizmus
dogmatizmus
Boh
mravnosť
mravný zákon
kategorický imperatív
vedomie
svedomie
kriticizmus
transcendentalizmus
Obsah:
- Úvod
Filozof Immanuel Kant a jeho život
Dielo Immanuela Kanta
Kritika čistého rozumu
Kritika praktického rozumu
Zdroje:
- Zmysel tvojho života
- Kritika praktického rozumu
- Kritika čistého rozumu
- prednášky
- poznámky
- odborná literatúra
- internet