Popis:
Klasicizmus je umelecký smer, ktorý vznikol v 17. storočí, uplatnil sa v Taliansku a vo Francúzsku, v duhej polovici 18. storočia ovládol celú Európu (klasicizmus Ľudovíta XVI. a empír), zvlášť dlho bol obľúbený v Rusku. Bol spätý so šľachtou, strediskami umenia boli kráľovské dvory, salóny šľachticov a kráľovské akadémie vied a umení. Klasicizmus súvisel s racionalizmom novým filozofickým videním sveta, ktoré podnietilo slobodné myslenie a rozvoj vied.
Rozum a racionálne hodnotenie vecí sa stáva aj základom názorov na umenie. Tento sloh je charakteristický normovanou krásou, pričom vzorom dokonalosti bolo antické a renesančné umenie. Klasicistické hnutie sa na prelome 18. a 19. storočia rozvinulo do neoklasicizmu predovšetkým v sochárstve a architektúre. Klasicizmus sa vyvíjal paralelne s rokokom a napokon vyústil do umenia napoleonskej doby, takzvanému empíru s jeho priamočiarymi obrysmi a jednoduchými tvarmi a pomerne studenou krásou.
Medzi charakteristické prvky klasicizmu patrí vyrovnanosť, striedmosť, prehlednosť obdiv antického ideálu, strnulosť, vedomé úsilie o kompozičnú čistotu, vyváženosť proporcií, jemnosť detailu. Klasicizmus sa kriticky staval k baroku a usiloval sa o umelecké vyjadrenie súčasnosti, predstavil poznanie, že antické umenie bolo živšie a slobodnejšie, než renesančné
Kľúčové slová:
klasicizmus
klasické sochárstvo
maliarstvo
architektúra
umelecký smer
Európa
Obsah:
- 1. Úvod
2. Klasicistická architektúra
Klasicistické sochárstvo
3. Klasicistické maliarstvo
Zoznam použitej literatúry
Zdroje:
- Thiry, K.: Dejiny umenia. Bratislava: SNP 1983. ISBN 67-035-86, s.135-144
- Hájek, V. Architektura. Klíč k architektonickým slohům. Praha: Grada Publishing 2000. ISBN 80-7169-722-2, s. 74-133
- Pijoan, J.: Dejiny umenie/8. Bratislava: Tatran 1985. ISBN 61-695-85, s.129-150