Klasická politická ekonómia - Adam Smith
«»
Popis:
V mojej práci budem rozoberať klasickú politickú ekonómiu alebo tzv. klasickú školu. Klasická politická ekonómia predstavuje veľkú kapitolu v dejinách ekonomického myslenia. Predstavuje tiež formovanie ekonómie ako vedy, ktorá má svoje základné pojmy a teórie. V 19. storočí ovládlo učenie klasickej politickej ekonómie najvyspelejšie štáty Európy najmä Spojené kráľovstvo a Francúzsko.
Klasici poňali politickú ekonómiu ako vedu o tvorbe a rozdeľovaní bohatstva. Obdobie klasickej školy začalo vydaním knihy Bohatstvo národov od Adama Smitha v roku 1776 a skončilo rokom 1871, ktorý je považovaný za počiatok tzv. marginalistickej revolúcie.
Hlavná príčina vzniku nového spôsobu ekonomického myslenia spočívala v tom, že v Európe prebiehala vlna odporu proti vládnucim absolutistickým režimom, tiež dochádzalo k významným vedeckým objavom a technologickým zmenám. Filozofický rámec klasickej ekonómii poskytujú predovšetkým filozofi: J. Locke a D. Hume v Spojenom kráľovstve a fyziokrati vo Francúzsku. Pričom anglická vetva klasickej ekonómie bola väčšia a najvýznamnejšia.
Politickou filozofiou klasickej ekonómie bol liberalizmus vychádzajúci z myšlienky, že spoločnosť a ekonomika sú prirodzeným poriadkom. Klasici usilovali o ekonomický systém založený na slobodnej trhovej konkurencii a slobode obchodu.
...
Kľúčové slová:
smith
klasická
ekonomia
laizssez
deľba práce
Obsah:
- Úvod
1. Život a dielo A. Smitha
2. Laissez faire a neviditeľná ruka trhu
3. Národné bohatstvo a deľba práce
3.1. Národné bohatstvo
3.2. Deľba práce
4. Teória kapitálu
5. Teória hodnoty
6. Teória rozdeľovania
7. Význam bohatstva národov
Záver
Použitá literatúra
Zdroje:
- HOLMAN, R.: Dějiny ekonomického myšlení, 3. vyd. Praha: C. H. Beck, 1999, ISBN 80-7179-380-9
- RÖD, W.: Novověká filosofie II, Praha: OIKOYMENH, 2004, str. 444, ISBN 80-7298-109-9
- SMITH, A.: Pojednání o podstatě a původu bohatství národů, I.-III., Praha: SPNL, 1958, ISBN nezistené
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.