Popis:
Úvod
Je nesporné, že Európska únia patrí medzi najbohatšie časti sveta. Napriek tomuto faktu trpí dosť značnými rozdielmi v jednotlivých regiónoch, čo sa týka úrovne prosperity a taktiež aj výraznými rozdielmi medzi sociálnymi vrstvami, keďže nemôžeme hovoriť o tom, že každý región v každom členskom štáte sa vyvíjal na rovnakej úrovni. Už vôbec nie, ak porovnáme napríklad regióny v bohatších členských štátoch (Luxembursko) s regiónmi chudobnejších členských štátov (Rumunsko, Bulharsko).
Tento stav býva zapríčinený rôznymi faktormi, či už sa jedná o samotnú geografickú polohu regiónu v členskom štáte, dlhodobú nezamestnanosť pretrvávajúcu v tejto oblasti, upadajúce poľnohospodárstvo, priemysel a pod.
Kohézna politika sa zaoberá práve elimináciou týchto rozdielov, má za úlohu podporovať zaostalejšie regióny, upadajúce mestá a dediny. V rámci nej existujú rôzne projekty, ktoré podporujú financovanie menej rozvinutých regiónov a napomáhajú tak zlepšiť ekonomickú a sociálnu úroveň už spomínaných oblastí.
Jej hlavným cieľom je vyhľadať a čo najlepšie využiť potenciál daného regiónu, zlepšiť životné prostredie, podmienky na osídlenie a v neposlednom rade vytvoriť čo najlepšie podmienky na zlepšenie ekonomickej úrovne zaostalejších oblastí.
Kľúčové slová:
kohézna politika
Európska únia
EÚ
regionálna politika
Obsah:
- Úvod 3
1. Kohézna politika Európskej únie – charakteristika 4
1.1 Kohézna politika a hlavné etapy jej vývoja 5
1.2 Princípy fungovania Kohéznej politiky 6
1.3 Financovanie 8
2. Perspektívy do budúcnosti – programy 2014 – 2020 9
3. Slovensko a Eurofondy 11
Záver 14
Zoznam použitej literatúry 15
Zdroje: