Popis:
„Hájnikova žena je výrazný zaokrúhlený, starostlivo komponovaný román vo veršoch s mnohými, miestami dlhými apostrofami, román našich slovenských hôr, lesov, dolín, román dvoch prostých vrelých sŕdc, ale s úzadím veľmi vzdialeným od nášho oligarchického prostredia...“ napísal o diele Hájnikova žena Svetozár Hurban Vajanský. Tento citát určuje významnosť, krásu a zároveň miesto Hviezdoslavovej skladby v slovenskej literatúre.
„Hájnikova žena, prvý veľký lyricko-epický plod Hornej Oravy, je nielen tragický dej z lesnej samoty, ale je, aby sme tak povedali životopis hory....Deň a noc, jar, leto, jeseň, zima v hore, jej rastlinstvo i zvery, rúbanie stromov, poľovky, pohoda i nečas, potulky i oddych, rozstratené dočasné obyvateľstvo, staré, mladé, to je látka veršov o mladej hájnikovej žene, nad ktoré mnohý čitateľ nezná milších vo všetkej tvorbe básnikovej. Obidva živly, osudy ľudí i zjavy prírodné organicky sa tu dopĺňajú a vysvetľujú. A záhada mystického rozjímania stredovekého, že napríklad v črepe zrkadla sa obraz celý odráža i v týchto veršoch...
Kľúčové slová:
hájnikova žena
kontrastnosť v diele
kontrastnosť v diele hájnikova žena
Zdroje:
- 1. Caltíková, M.: Sprievodca dielami dielami slovenskej a svetovej literatúry. Enigma.Nitra 1996.ISBN 80-85471-33-7, 264 s.
- 2. Čepan, O.: Literatúra druhej polovice 19. Storočia. SAV, Bratislava 1965
- 3. Hviezdoslav, P. O.: Hájnikova žena. 55 zväzok. Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, Bratislava 1960, 258 s.
- 4. Hviezdoslav, P. O.: Hájnikova žena. Tatran. Prvé vydanie, Bratislava 1975, 248 s.
- 5. Šmatlák, S.: Dejiny slovenskej literatúry II. NLC, Bratislava 1999