Popis:
Ak hovoríme o závislosti, tak máme na mysli skutočnosť, že určitý jav je následkom iného javu, ktorý je zároveň jeho príčinou.
Vo väčšine technických a prírodných vied závislosť vysvetľujeme pomocou presných (presne zistených) vzťahov medzi jednotlivými javmi - premennými. V takom prípade hovoríme o pevnej resp. funkčnej závislosti medzi premennými. Táto môže byť priama, ak zvyšovanie hodnôt jednej premennej spôsobuje zvyšovanie hodnôt druhej premennej alebo nepriama, ak zvyšovanie hodnoť jednej premennej spôsobuje znižovanie hodnôt druhej premennej.
Podobne je tomu i v prípade vied spoločenských, s tým rozdielom, že tu spravidla nie je možné zistiť všetky pôsobiace faktory. Inak povedané, „ak skúmame závislosť určitej veličiny na iných, môžeme jej hodnotu odhadnúť iba približne, ale nie jednoznačne určiť.“ Takúto závislosť potom označujeme ako voľnú resp. štatistickú. Je preto zrejmé, že v prípade týchto závislostí bude nutné vychádzať z väčšieho počtu meraní resp. pozorovaní skúmaných javov. Ak takýmto skúmaním zistíme určitú závislosť medzi skúmanými javmi hovoríme, že je medzi nimi korelácia.
Kľúčové slová:
Korelačná analýza
regresná analýza
aritmetický priemer
smerodajná odchýlka
kovariancia
Obsah:
- Aritmetický priemer
Smerodajná odchýlka
Aritmetický priemer súčinu hodnôt x a y
Kovariancia
Zoznam bibliografických odkazov (literatúra)
Zdroje:
- ERNEKER, J., GREGUŠOVÁ, Ľ., KULÍŠEK, M. Základy štatistiky I. Bratislava: Akadémia Policajného zboru v Bratislave, 1997. 128 s. ISBN 80-8054-028-4.
- GREGUŠOVÁ, Ľ. Štatistika v policajnej praxi. Bratislava: Akadémia Policajného zboru v Bratislave, 2002. 150 s. ISBN 80-8054-221-X.
- KADORIK, M. Štatistika II. : Štatistická analýza a indukcia. Bratislava : Akadémia Policajného zboru v Bratislave, 1996.122 s. ISBN 80-88751-80-2.