Popis:
Sociálna komunikácia
V nej si v procese socio-kultúrnej a ekonomickej činnosti ľudia vymieňajú svoje myšlienky, informácie, predstavy, názory, postoje, záujmy, dojmy, pracovné skúsenosti, životné skúsenosti a iné najrôznejšie informácie.
Komunikácia je vzájomná výmena informácií, správ, významov medzi jednotlivcami či skupinami.
Komunikátor vysiela správu a smeruje ju na príjemcu, u ktorého predpokladá, že má podobný kódovací systém. Vysielač do svojho odovzdávania premieta svoju osobnosť, osobnú zaujatosť, myšlienky, zámery, postoje, emócie a obavy. Chce aby jeho informáciu príjemca prijal, vypočul a pochopil.
Komunikant prijíma vyslanú informáciu. To ako vníma informáciu závisí od vlastných skúsenosti a zážitkov. Na základe toho sa snaží identifikovať prijatú informáciu. Najskôr pozorne počúva - sleduje dôležité fakty a potom kladie doplňujúce otázky, aby lepšie pochopil informáciu, ktorá mu bola doručená. Príjemca by mal dávať dôraz na neverbálne prejavy komunikácie, ktoré mu napomáhajú k lepšiemu pochopeniu prijatej správy.
Komuniké je vyslaná správa, ktorú jeden človek odovzdá druhému. Vyslaná správa môže byť v podobe verbálnych a neverbálnych symbolov.
Komunikačný kanál je spôsob prenosu informácie, znamená cestu, ktorou je informácia poslaná. Môže to byť formou telefónu, televízie, rádia, novín, vzduchu alebo aj formou neverbálnych prejavov ako pohľadmi, pohybmi tela, dotykmi, hlasom, zvukmi, image a pod.
Komunikačné prostredie je prostredie, v ktorom prebieha komunikácia ako napr.: osvetlenie, usporiadanie priestoru, prítomnosť rôznych ľudí a pod.
Kľúčové slová:
sociálna komunikácia
typy komunikácie
podstata
funkcie a druhy komunikácie
riadenie komunikačného procesu
neverbálna komunikácia
Obsah:
- Sociálna komunikácia
Typy komunikácie
Podstata, funkcie a druhy komunikácie
Komunikácia má dvojaké poslanie:
Riadenie komunikačného procesu
Zdokonaľovanie komunikačného procesu
Neverbálna komunikácia
Zrakový kontakt
Haptika - komunikácia rukami
Proxemika - vzdialenosť
Posturológia - poloha a držanie tela
Mimika
Gestikulácia
Kinetika - pohybové prvky
Osobné stretnutie
Ethos - kvalita nášho charakteru
Pathos - schopnosť vcítiť sa do druhého
Logos - racionálne dohadovanie
Zdroje:
- SEDLÁK M.: Manažment. Bratislava, IURA EDITION 2007
- ŽIVČICOVÁ E.: Základy psychológie. Trenčín, FSEV TnUAD, 2006
- PACOVSKÝ P.: Velká kniha o uspořádání času. IDG Czechoslovakia, a. s., 1994