Popis:
Ekonómia je vedou o najvšeobecnejších súvislostiach v ekonomickom živote spoločnosti videných v ich celku. Ekonomické myslenie sa uberalo v konkrétnych ekonomických podmienkach veľmi kľukatou cestou, predstavovanou množstvom ideí, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. Existuje mnoho uznávaných ekonomických teórií, medzi ktoré nesporne patrí socialistické učenie a marxistická ekonomická teória.
Marxistická ekonómia sa zaoberá skúmaním ekonomických vzťahov výroby, výmeny a spotreby vo vzájomnom pôsobení s výrobnými silami a nadstavbou. Marx vo svojej teórii aplikoval klasickú ekonomickú teóriu Ricarda a učenie francúzskych utopických socialistov (de Saint Simon, Fourier, Owen).
Tvorcovia klasickej ekonomickej teórie utvorili najmä teóriu pracovnej hodnoty, neprenikli však k podstate kapitalistického spôsobu výroby.
Utopickí socialisti kritizovali súkromné vlastníctvo, ktoré rozdeľuje spoločnosť na triedy vlastníkov a priemyselníkov. Spoločenská výroba sa riadi podľa jednotného, vedecky zostaveného plánu a jeho vypracovanie je hlavnou úlohou priemyselného systému. “Jediný cieľ, ku ktorému by malo smerovať naše úsilie, je usporiadanie spoločnosti čo najviac vyhovujúce priemyslu“.
Kľúčové slová:
Ekonomická teória
Marx
hodnota
nadhodnota
základňa
nadstavba
Zdroje:
- HÁBA, Z. a kol.: Politická ekonómia. Bratislava : Pravda 1985, ISBN 75-084-85
- KORČEK, Ľ. a kol.: Vývoj ekonomického myslenia. Bratislava : SPN 1976
- SAMUELSON,P.A., NORDHAUS, W.D.: Ekonómia. Bratislava : Elita 2000, s. 396-408.,