Popis:
Úvod
Filozofia vzniká z túžby po poznaní, po pravde. Už dieťa, len čo sa mu otvára rozum, sa za-čína spytovať: “Čo je to? Prečo je to ? Načo je to ?” Táto túžba, i keď nie je u všetkých ľudí rov-naká, stále rastie a sprevádza človeka cez celý život.
Filozofia je rovnako nepostrádateľná pre náboženstvo. Mnohé náboženské problémy vystupujú do popredia až na filozofickom pozadí, a stávajú sa tak významnými pre celé myslenie. Napr. kresťanské učenie o stvorení si ťažko možno vysvetliť bez kategórií, ako o nich hovoril Platón v dialógu “Timaios” a zas napr. poznanie aristotelovských kategórií nám umožňuje pochopiť učenie o Trojici Gregora z Nyssy, ktoré vyrastalo nad filozofickú pojmovosť svojej doby.
Náboženstvo sa teda zaoberá tými istými predmetmi, s ktorými má dočinenia aj filozofia. To platí pre všetky náboženstvá, v ktorých vystupujú tieto motívy či už v primitívnej, alebo aj v kultivovanej forme. Preto som sa aj ja rozhodla vo svojej práci venovať náboženskej filozofii a rozobrať jej jednotlivé druhy.
Kľúčové slová:
filozofia
teilhardizmus
personalizmus
Biblia
arabská filizofia
budhizmus
náboženstvo
Obsah:
- Úvod -3-
Náboženská filozofia -4-
Predstavitelia -4-
Druhy náboženskej filozofie
1. Katolícka -4-
I. Novotomizmus -4-
II. Teilhardizmus -5-
III. Personalizmus -5-
2. Budhistická -6-
3. Indická -6-
4. Arabská -6-
5. Kresťanská -7-
6. Protestantská -7-
7. Pravoslávna -8-
8. Židovská -9-
Záver -10 -
Príloha -11-
Zoznam použitej literatúry -12-
Zdroje:
- RAIMUND, B. a kol.: Filozofický slovník. Nakladatelství svoboda, Praha 1895, s. 194-210
- BAHOUNEK, T.: Náboženská filozofie. Matice Cyrilometodejská, Olomouc 1992, s. 60-75
- Internet