Popis:
ÚVOD
Spoločnosť na celom svete a tiež aj na Slovensku sa stretáva s jedným zo sociálnych problémov a to je nezamestnanosť.
Pri skúmaní nezamestnanosti a riešení problémov mladých absolventov stredných
a vysokých škôl potrebujeme poznať aj teoretické pozadie, možné východiská a rôzne aspekty nezamestnanosti. Keď chceme pochopiť nezamestnanosť v celej jej šírke, je nevyhnutné venovať pozornosť nielen psychologickým aspektom problému, ale aj aspektom sociálnym, sociálne - politickým, sociologickým, medicínskym, ekonomicko - hospodárskym ako aj legislatívne - právnym. Jedným z najčastejšie popisovaných efektov nezamestnanosti na psychiku každého jedinca je stav depresie, pocitu osamotenosti, znižujúcej sa motivácie aj sebahodnotenia
Cieľom práce bolo bližšie sa oboznámiť a zároveň aj spoznať problémy prechodu absolventov stredných a vysokých škôl po ukončení štúdia do pracovného procesu, čo v praxi znamená ich uplatnenie sa na trhu práce. Tento proces, ktorý prebieha každý rok a ktorému sa venuje dosť veľká pozornosť aj v médiach, ma zaujal z dôvodu, že sa ma to aj bytostne dotýka. Chceli sme sa zoznámiť s názormi odborníkov na túto problematiku, s ich štatistickými údajmi a možnosťami riešenia tejto otázky vzhľadom do budúcnosti.
Práca je teoretická a pozostáva z troch kapitol Nezamestnanosť, Psychosociálne aspekty nezamestnanosti a Príčiny a dôsledky nezamestnanosti absolventov stredných a vysokých škôl.
Prvá kapitola je zameraná na charakteristiku základných pojmov z oblasti nezamestnanosti.
Obsahom druhej kapitoly je oboznámenia sa z možnými psychickými problémami pri strate zamestnania.
Tretia kapitola je analýzou príčin, dôsledkov a možných východiskových riešení nezamestnanosti absolventov stredných a vysokých škôl. Pri tvorbe našej práce sme využívali rôzne literárne pramene, odborné časopisy a interné materiály ÚPSVR.
Kľúčové slová:
nezamestnanosť
nezamestnanosť stredoškolákov
nezamestnanosť vysokoškolákov