Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 114
projektov

Odpady z dreva

«»
Prípona
.zip
Typ
seminárna práca
Stiahnuté
0 x
Veľkosť
5,4 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
47243
Posledná úprava
12.02.2018
Zobrazené
1 076 x
Autor:
ivik
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Na Slovensku považujeme za základné „energetické nosiče” klasické palivá, ako uhlie, ropa, zemný plyn. Využívanie obnoviteľných energetických zdrojov je v podstate návrat k energetike „starých čias”. Ľudia využívali energiu od nepamäti. Kúrili drevom, využívali geotermálne pramene, rieky im slúžili napríklad na splavovanie dreva, voda v mlynoch poháňala mlynské kolesá... Využitie uhlia, ropy, či zemného plynu priniesla až doba industrializácie. Rozvoj dopravy a priemyslu so sebou zákonite priniesol zvýšené potreby energie. Tempo hospodárskeho rastu sa neustále zvyšovalo, ale dnes už vidíme, že tieto klasické energetické zdroje sú obmedzené. Ich zásoby ľudstvu vystačia len na niekoľko desiatok rokov, ako je to v prípade ropy a plynu, resp. na niekoľko storočí (uhlie). Skutočnosťou však zostáva, že spotrebovanie týchto zdrojov neovplyvní budúce generácie len tým, že vlastne už nebude čo spaľovať, ale prinesie aj následky, ktoré spaľovanie fosílnych palív so sebou prináša. Globálne klimatické zmeny, kyslé dažde, odpady. Dôležitý nie je len aspekt environmentálny, ale aj ekonomický. Slovensko patrí medzi krajiny chudobné na zdroje klasických palív. Je odkázané na dovoz zo zahraničia. Táto skutočnosť je hlavnou príčinou veľkého deficitu zahraničného obchodu, na ktorom sa dovoz palív podieľa najvýraznejšou mierou. V ročnej bilancii dovozu predstavujú objem až 1,3miliárd eur. Obyvateľstvo Slovenskej republiky nie je dostatočne informované o možnostiach využívania biomasy na báze drevného odpadu ako obnoviteľného zdroja energie. Jedným z hlavných problémov, ktoré je v tejto oblasti potrebné prekonať, je zmeniť chápanie odpadového dreva v očiach verejnosti. Z kategórie „odpad“ je ho potrebné presunúť do kategórie „surovina“, ktorú je možné výhodne energeticky zužitkovať. Využiteľný potenciál drevnej biomasy na Slovensku predstavuje 1,3 milióna ton ročne s energetickým ekvivalentom viac ako 26 PJ. V súčasnosti je z tohto potenciálu využívaných len o niečo viac ako 20 %. Priaznivý vplyv spaľovania drevného odpadu na životné prostredie spočíva v tom, že v porovnaní s klasickými fosílnymi palivami vzniká výrazne menšie množstvo emisií. Pri spaľovaní drevnej biomasy nedochádza k nárastu CO2 v atmosfére, pretože pri spaľovaní sa uvoľní len toľko uhlíka, koľko sa ho pri jeho raste prostredníctvom fotosyntézy z atmosféry naakumuluje.

Kľúčové slová:

environmentalistika

drevo

životné prostredie

energetické hodnotenie

drevný odpad



Obsah:
  • 1. Úvod
    2. Drevo - zdroj energie
    3. Drevný odpad
    4. Spôsoby zhodnotenia drevného odpadu
    4.1 Materiálové zhodnotenie
    4.2 Energetické zhodnotenie
    5. Zhutnenie odpadu
    6. Záver

Zdroje:
  • MURÍNOVÁ, O.: Stanovenie technicky využiteľného potenciálu obnoviteľných a druhotných zdrojov energie, EGÚ Bratislava, Bratislava, 1997, 155 s.
  • Terek, J.- Vostal, Z: Základy ekológie a vybrané kapitoly environmentalistiky, FHPV PU Prešov 1998,151 strán.
  • ŠOOŠ, Ľ.: Zhodnotenie stavebného dreveného odpadu. HZ 12/99 [Úvodná štúdia], Bratislava jún 1999, 86 s.
  • ŠOOŠ, Ľ.: Vhodná úprava odpadu - vznik nového paliva, In.: E' 97 Separovaný zber a recyklácia, Bijo, v.z., Košice, s. 53 - 69.
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko