Popis:
Pedagogika je pomerne mladá veda. Predstavuje otvorený systém poznatkov, na určitom stupni svojho vývoja, teda aj na určitej úrovni poznania reality, ktorý určuje jej predmet skúmania. Vyčlenila sa z filozofie. Názory odborníkov na pedagogiku a výchovu sú rôzne. Výstižne situáciu charakterizuje český pedagóg J. Průcha: „Jednotlivé chápanie pedagogiky vo svetle dnes neexistuje. Táto veda má rôzne varianty, líšiace sa podľa jednotlivých autorov, podľa teoretických smerov, ale aj podľa kultúrnej orientácie charakteristickej pre určitú krajinu.“ Z tohto vyplýva, že pedagogika sa zaoberá najzložitejšími otázkami nášho bytia, a to výchovou človeka.
V priebehu vývoja si pedagogika vytvorila vzťah nielen k ostatným vedám, ale tiež sa rozdelila na radu disciplín a subdisciplín, ktoré tvoria jej vnútornú štruktúru. Práve tieto disciplíny sú označované ako pedagogické vedné disciplíny.
Prvý pohľad na štruktúru pedagogiky priniesol J.F. Herbart v diele Náčrt pedagogických prednášok v roku 1835. Popisoval tam základné princípy a vlastná veda o výchove koncipovaná do pedagogiky praktickej a teoretickej. Najznámejšie delenie v dejinách českej a slovenskej pedagogiky je členenie O. Kádnera z roku 1925. O Kádner rozdelil pedagogiku na teoretickú a praktickú.
Teoretická pedagogika analyzuje pedagogické javy bez dôrazu na realizáciu poznatkov v praxi. Zaraďujeme sem aj abstraktnú pedagogiku, čo je všeobecná pedagogika a konkrétnu pedagogiku, čo je organizácia výchovy.
...
Kľúčové slová:
Pedagogika
pedagogické disciplíny
andragogika
základné pedagogické disciplíny
Herbart
všeobecná pedagogika
teória výchovy
pedeutológia
komparatívna pedagogika
edukácia
školstvo
pedagóg
Obsah:
- Úvod 3
Čo je pedagogika 3
Pohľady na pedagogiku 3
Rozdelenie pedagogických disciplín 4
Základné pedagogické disciplíny 5
Všeobecná pedagogika 5
Pedagogická metodológia 5
Teória výchovy 6
Teória vyučovania 6
Dejiny pedagogiky 6
Komparatívna pedagogika 6
Špeciálna pedagogika 7
Teória riadenia 7
Pedagogická diagnostika 7
Pedeutológia 7
Pedagogická evalvácia 8
Aplikované pedagogické disciplíny 8
Pedagogika rodinného života 8
Predškolská pedagogika 9
Školská pedagogika 9
Pedagogika voľného času 9
Hraničné vedné disciplíny 9
Sociálna pedagogika 10
Filozofia výchovy 10
Pedagogická antropológia 11
Školská hygiena 11
Ekonomika vzdelávania 11
Mediálna pedagogika 12
Andragogika 12
Záver 12
Zdroje 13
Zdroje: