Pedagogické projektovanie
«»
Popis:
Pedagóg voľného času v plánovacom období často stojí pred problémom ako a akým spôsobom sformulovať ciele na nastavajúce obdobie, ako ich konkretizovať v priebehu jednotlivých mesiacov a podujatí. Na rozdiel od učiteľa nemá k dispozícii osnovy výchovnej práce ani metodické príručky obsahujúce pokyny ani návod ako ciele formulovať, usporiadať, ako ich naplniť obsahom, preto je potrebne ponúknuť začínajúcemu pedagógovi teoretické východiská a niektoré praktické podnety ako východisko pre ďalšie rozpracovanie hlavných úloh s prihliadnutím na typ zariadenia, konkrétne formy prace.
Zo všeobecného cieľa výchovy vyplýva obsah výchovy, ktorý je podmienený vedeckým poznaním a spoločenskou praxou. Obsah výchovy vo voľnom čase tvorí prevažne záujmová činnosť.
Kľúčové slová:
projektovanie
plánovanie
výchovný projekt
pedagogika voľného času
výchovná príručka
metodická príručka
spoločenská prax
Obsah:
- Úvod
Pedagogické projektovanie
Výchovný projekt
Výchovný projekt charakterizuje
Plánovacia činnosť učiteľa
Rizika projektovania
Požiadavky na schopnosti pedagóga voľného času
Zručnosti života
Základné zručnosti pri projektovaní
Záver
Použitá literatúra
Zdroje:
- MASARIK, P.; MASARIKOVÁ, A. Vybrané kapitoly z pedagogiky voľného času. Nitra : Univerzita Konštantína Filozofa, 2002. ISBN 80-968735-0-4.
- SPOUSTA, V. et al. Teoretické základy výchovy ve volném čase : úvod do studia pedagogiky volného času. Brno : MU, 1997. ISBN 80-210-1007-X.
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.