Popis:
KVAPAVKA
Pôvodcom tejto STD je gramnegatívna bakteria diplokok Neisseria gonorrhoeae, usporiadaná do dvojic. Je to gonokok. Gonokoky sú antigenne veľmi heterogénne a neexistuje jednotný prístup k ich klasifikácii. Existujú rôzne klasifikačné schémy na základe rastových nárokov, antigenných vlastností a citlivosti na antibiotika. Po celom svete sú rozšírené gonokoky rezistentné na penicilin a tetracyklin. Človek je jediným hostiteľom v prírode a je tiež jediným zdrojom infekcie. Táto baktéria je veľmi citlivá na vonkajšie prostredie a mimo ľudského organizmu veľmi rýchle hynie .
Kvapavka sa prenáša takmer výlučne nechráneným pohlavným stykom, vaginálnym, análnym aj orálnym, prijímaním aj dávaním. Matky nakazené Kvapavkou môžu infikovať dieťa počas pôrodu
Priznaky
Ženy: -- 50 % žien nemá žiadné príznaky
--neobvyklý vaginálny výtok
--bolesť či pálenie pri močení
--bolesť pri pohlavnom styku
--bolesť v podbrušku
--v niektorých prípadoch krvácanie s rôznou intenzitou
Muži: -- 10% mužov nemá žiadne príznaky
--neobvyklý výtok z penisu, hustý, hnisavý bielej alebo žltej farby
--rezanie či pálenie pri močení
--časté močenie či problém udržať moč
--napätie či bolesť vo varlatách
Kvapavka napáda bunky slizníc. Vstupnou bránou u mužov je močová trubica, u žien krček maternice, pri análnom sexe konečník, pri orálnom aj keď zriedkavejšie hrdlo. Postupne sa môže šíriť na sliznicu močového mechúra, maternicu a vajcovody.
Ak nie je choroba liečená, môžu sa u žien prejaviť problémy spojené so zápalom maternicového čípku, maternice, vajcovodov, panvovej oblasti, močovej trubice a kĺbov. Infekcia reprodukčných orgánov môže u ženy viesť k mimomaternicovému tehotenstvu, potratom, neplodnosti a chronickým bolestiam.
...
Kľúčové slová:
choroba
pohlavná choroba
kvapavka
syfilis
aids
genitálny herpes
bakteriálna vagináza
chlamydia trachomatis
cytomegalovirus
trichomoniáza
imunitný systém
Obsah:
- KVAPAVKA
SYFILIS
AIDS
Genitálny herpes
Bakteriálna vagináza
Chlamydia trachomatis
Cytomegalovirus
HPV ,Ludsky papillomavirus
Trichomoniáza
Zdroje:
- prednášky
- poznámky
- odborná literatúra
- internet