Porovnanie frankfurtskej a birminghamskej školy
«»
Popis:
Práca sa venuje dvom teoretickým prúdom a to frankfurtskej a birminghamskej škole. Je v nej stručne načrtnutá história oboch škôl, ich vznik. Zahrnuté sú tu taktiež hlavné myšlienky predstaviteľov týchto škôl. Frankfurtskú zastupuje Theodore Adorno a jeho kritika ku kultúrnemu priemyslu, Herbert Marcuse poukazuje na úpadok vyššej kultúry a na jednorozmerného človeka a Walter Benjamin sa vyjadruje o epoche reprodukovateľnosti umeleckého diela. Z birminghamskej školy sú taktiež spomenutí traja predstavitelia a to zakladateľ Stuart Hall a kodovanie a dekódovani, vstupenec John Fiske a jeho komodity a kultúra a posledná autor nežnejšieho pohlavia Angela McRobbie bližšie približuje Stuarta Halla.
Kľúčové slová:
frankfurtská škola
birminghamská škola
kritická teória
Zdroje:
- ADORNO, Theodor. 1975. „Cultural Industry Reconsidered.“ In: MARRIS, Paul – THORNHAM, Sue (eds.). 1999. Media Studies. A reader. Second Edition. Edinburg : Edinburg University Press, s. 31-37.
- Benjamin, Walter. 1999. Iluminácie. Bratislava: Kaligram, 1991
- CARNIE, Joseph. „Talking to the Centre: Different Voices in the Intellectual History of The Centre for Contemporary Cultural Studies (CCCS).“ [online]. [citované 2005-10-14]. Dostupné na: In: PLENCNER, Alexander. 2006. „Birminghamská škola.“ [elektronický dokument]. In: Stručný slovník masmediálnej a marketingovej komunikácie. Trnava : Fakulta masmediálnej komunikácie, 2006, s. 13.
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.