Potravinársky priemysel - história, ekonomický vývoj, štruktúra odvetvia...
«»
Popis:
Bývalé Československo bolo považované za potravinovo sebestačnú krajinu, pričom dnešné Slovensko bolo centrom poľnohospodárskej a potravinárskej výroby v krajine. Moderný potravinársky sektor si vďaka postupnej automatizácii a inováciám udržal silné postavenie v slovenskej ekonomike.
Potravinársky priemysel predstavuje v priemyselnom portfóliu a ekonomike Slovenska veľmi dôležité odvetvie, ktoré priamo nadväzuje na poľnohospodársku prvovýrobu, generuje okrem základnej potravinárskej výroby aj služby, poskytuje pracovné miesta, má významný vplyv na rozvoj regiónov a zabezpečuje výživu obyvateľstva.
V rámci agrokomplexu plní významné funkcie. Zabezpečuje prevzatie, skladovanie a spracovanie poľnohospodárskych produktov, vyrába potravinárske výrobky a zúčastňuje sa na zásobovaní obyvateľstva potravinami. Vyrába okolo 7 - 8 tisíc druhov výrobkov určených pre potreby trhu, vrátane hmotnostného a akostného sortimentu je to potom okolo 10 tisíc druhov výrobkov. Výroba potravinárskych výrobkov v roku 1999 dosiahla hodnotu 70,3 mld. Sk.
Potravinársky priemysel je nevyhnutné vnímať ako strategický priemysel, ktorý zabezpečuje potravinovú suverenitu Slovenska a ktorý disponuje potenciálom na rozvoj s cieľom zabezpečiť potravinovú sebestačnosť našej krajiny na úrovni 80 % v horizonte 5 rokov pri súčasnom rešpektovaní požiadaviek ochrany životného prostredia a zachovaní princípov udržateľného rozvoja. Potravinársky priemysel má na Slovensku dlhodobú tradíciu. Vychádza z historicky veľmi kvalitnej výroby, garantovanej prísnou legislatívou a patrí medzi rozhodujúce výrobné odvetvia.
...
Kľúčové slová:
priemysel
potraviny
potravinársky priemysel
potravinárstvo
business marketing
ekonomický vývoj
štruktúra odvetvia
ekonomické ukazovatele
poľnohospodárstvo
hospodárenie
trh
Obsah:
- 1. Úvod
2. Stručná história odvetvia v Československu/Slovensku
3. Ekonomický vývoj odvetvia - minimálne 5 rokov (tržby za odvetvie, pridaná hodnota, hospodársky výsledok, počet zamestnancov, priemerná mesačná mzda, i iné....)
4. Štruktúra odvetvia - subodvetvia
5. TOP 20 (minimálne) firiem v súčasnosti - ich hlavné ekonomické parametre (3 - 5 rokov)
6. Charakteristika súčasnej pozície podnikov odvetvia lokalizovaných v SR v rámci európskej ekonomiky, prípadne globálnej ekonomiky.
7. Profilácia odvetvia, nové projekty v odvetví v rámci ekonomiky SR, perspektívne smery rozvoja.
8. SWOT analýza
Zdroje:
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.